Choď na obsah Choď na menu
 


Mantry

Podľa wikipedie je mantra asi toto:

Mantra je (podľa hinduizmu) hymnus alebo časť textu, najmä z Véd odriekaný, alebo intonovaný ako zariekanie, alebo modlitba. Slovná formula slúžiaca na zvukovú vibráciu, napr. aum. Máva rozsah niekoľkých písmen až niekoľko viet (väčšinou sa jedná o božie meno), ktoré sa poväčšine mnohokrát opakujú. Nachádzame ju hlavne v hinduizme, ale postupom času prenikla aj do budhizmu a ďalších ázijských náboženstiev.

V hinduizme tak existuje presvedčenie o totožnosti mena a toho, čo je tým menom označené, preto opakovanie mena niečoho sprítomňuje označované. Už v najstarších indických spisoch (Jadžurvéda) sa objavuje mantra óm (písaná väčšinou a-u-m), ktorá je stotožňovaná so všetkými veľkými bohmi. Dlhú dobu sa mantry netešili takej popularite ako dnes a boli používané len pri rituáloch. Impulzom k nárastu popularity mantier bolo rozšírenie tantrizmu (od zač. letopočtu), ktorý poukazoval na to, že pomocou mantry je možné dosiahnuť spásu (mókšu).

Väčšina hinduistických mantier sú úryvky z rôznych posvätných textov (väčšinou Védy nebo Upanišády). Niektoré vyložene tantrické mantry ale nemusia dávať vôbec žiaden zmysel: hrím, hrám, hrúm, phat atď. - hlavná je tu zvuková hodnota. Dokonca existujú i názory, podľa ktorých je mantra účinná i keď ten, kto ju opakuje, vôbec nevie, čo znamená. Účelom vačšiny mantier je dosiahnuť vyslobodenie (mókša). Okrem toho však často slúžia i k získaniu zdravia, odvráteniu nepriateľov a pod. Podmienkou úspechu je len zopakovať mantru dostatočne krát (väčšinou desaťtisíckrát).

Mantru je možné odriekavať štyrmi spôsobmi:

1. vaikhari - jasne nahlas

2. nadhjama - potichu (aby ju ostatní nepočuli)

3. pašjanti - v myšlienkach

4. para - mantra sa tu javí ako prazvuk, základ všetkých ostatných zvukov, ktorý je nevysloviteľný.

V ezoterických smeroch tantrizmu a jogy sa mantra najskôr musí „prebudiť“. Tuto používaná mantra väčšinou nemala žiaden zmysel, ale v meditácii sa mohol jej význam vyjaviť. Tým sa prebudila a ten, kto to dosiahol, získal moc mantry.

Zvláštnou podobou mantier sú dhárání - „zariekania“ (tento termín sa ale väčšinou používa dosť voľne, takže môže tiež splývať s termínom „mantra“). Jedná sa poväčšine o dlhšie úseky, ktoré svojím obsahom jasne ukazujú svoj magický účel.

 

g090109.gif

 

A teraz k osobným skúsenostiam. Neviem, či ju musíte odriekavať alebo spievať v nejakom presnom postavení. Ja si ju hudiem kedy uznám za vhodné. Občas si mantry mením. Mám pár obľúbeých v rôznych verziách a podľa toho, na ktorú mám chuť, tak si ju pustím.

Ale podľa správnosti a toho sa mienim držať, je potrebné mantru opakovať dlhodobo a stáááále. Spievajte (mrmlite) si ju vždy, keď môžete. Občas sa zabudnem a keď idem do práce opakujem mantru aj nahlas, prípadne otváram ústa a ľudia na mňa divne pozerajú. Jednoducho sa zabudnem. Nevadí.

Vždy je ale dobré držať sa nejakých pravidiel. Tak v prvom rade je potrebné si vybrať tú správnu mantru, ktorá je pre vás momentálne najvhodnejšia. Ako uvádzajú mnohé zdroje, prípadne ľudia, čo s mantrami pacujú dlho, s jednom mantrou je potrebné pracovať aspoň 40 dní. Používajte ju pri meditácii, najlepšie ráno a večer, keď vás nik neruší. Ale samozrejme, okrem spevu či mrmlania alebo podľa vašich schopností si ju okrem hlasného prejavu môžete aj opakovať tichšie, či v duchu.

 

 

 

Rubriky

Mantra univerzálneho liečenia

Príspevkov: 1

Aad Guray

Príspevkov: 1

Mul mantra

Príspevkov: 1

Gayatri

Príspevkov: 1

Om Máni Padmé Hum

Príspevkov: 1

Moola mantra

Príspevkov: 1
 


Posledné fotografieMessangerArchív

Kalendár
<< apríl >>
<< 2020 >>
Po Ut St Št Pia So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      


Štatistiky

Online: 9
Celkom: 675422
Mesiac: 23864
Deň: 730