Choď na obsah Choď na menu
 


Mandaly

Už ani neviem, kedy som objavila mandaly. Ony tak nejako vstúpili do môjho života a už v ňom ostali. Nádherné kruhové maľby plné rôznych variácií.

Slovo MANDALA pochádza zo sanskrtu (jeden z najstarších jazykov) a v podstate znamená magický, rituálny či posvätný kruh, možno „kruhový plán“. Keby sme sa pozreli do minulosti, našli by sme ich v rôznych variáciách v mnohých kultúrach – v základoch chrámov či posvätných miest, v kostolnej architektúre, v rituáloch – kreslení magického kruhu do piesku, sú často ako ilustrácie na obaloch kníh, majú aj podoby jantry (mandala do štvorca v kombinácii s kruhom). Takto by sme mohli pokračovať. Ako som sa dočítala na internete, najstaršie mandaly sa vraj objavili už v paleolite. Hinduistické chrámy sú napríklad doslova stavané už ako mandaly predstavujúce celý kozmos so všetkými jeho úrovňami.

Klasické mandaly sú podľa Heita Copony pri ich vytváraní tvorené tromi základnými princípmi:

  1. stredový bod  - je to centrum, tajomno, miesto všetkého bytia v priestore a čase,
  2. vyžarovanie zo stredu – šíri sa smerom von až po okraj vonkajšieho kruhu, zo stredu cez vyžarovanie vychádza pohyb, sila a opäť sa to do stredu vracia,
  3. vonkajší kruh – je to hraničná línia, ochranný kruh posvätného a nedotknuteľného. Je to akýsi symbol nekonečna a všeobsahujúceho princípu.

V tomto kontexte môžeme povedať, že istým druhom mandaly je vlastne aj ľudské oko. Tieto základné princípy vieme nájsť všade okolo, pretože tak nejak sme sa mandalkami obklopili. Vezmite si napríklad ciferník od hodín, hrnčiarsky kruh alebo tvary, ktoré vytvorila príroda sama. Istý gnostický výrok hovorí: „Boh je kruh, ktorého centrum je všade a hranice nikde.“

V mandalách by sme z duchovného alebo spirituálneho hľadiska mohli nájsť holistické vyjadrenie makrokozmu a mikrokozmu. V obrazoch mandál nachádza naše oko koncentrované skúsenosti ľudského bytia, túžby, predstavy ale aj predtuchy. Skrátka tajomnosť a všadeprítomnosť mandál (kvety, kmene stromov, pavúčie siete, vtáčie hniezda...) nás obklopuje či si to uvedomujeme alebo nie.

Nemuseli do môjho a ani do vášho života vstupovať. V princípe sú okolo nás a my si to ani neuvedomujeme. Ale raz predsa len príde čas, kedy si ich všimne ako umeleckú kresbu, ako dar od niekoho či komusi, ako pomôcku k meditácii alebo divinačný prostriedok v kartách. Týmto spôsobom sa dostali aj ku mne, hoci tú úplne prvú mandalku si nepamätám. Odrazu boli okolo mňa a tak som prišla k mandalovým kartám - nádhera. Potom som na ne natrafila na iných stránkach ako prostriedok na rôzne účely (harmonizácia, ukotvenie a podobne).

Náhody naozaj neexistujú a časom som sa dostala k tomu, že som si ich začala vytvárať sama. Bez toho, aby som vedela či musia alebo nemusia byť z niečoho zložené, aké sú zákonitosti a podobne. Pracovala som s intuíciou a výsledok sa mi páčil a vždy sa mi páči. Vytváram si ich ak sa potrebujem upokojiť, ak nad niečím uvažujem, ak len tak mám chuť zo seba niečo dostať... Neskôr som dostala „zhora“ info aby som to skúsila aj pre iných. Stalo sa. Začala som tvoriť pre iných... Pre brata, kamarátku, len tak... Bez ničoho, len pre potechu oka..

Bola som na istom ezoterickom festivale, kde ma „diagnostikovala“ pani zaoberajúca sa prácou s anjelmi, kyvadlom a povedala mi, že mám kresliť, niečo tvoriť... Pozerala som na ňu a opýtala som sa, či to môžu byť mandalky. Vraj určite áno. Potešilo, no neriešila som to a ani netlačila na pílu. Začala som mandalky maľovať aj na sviečky, ale to fakt len pre seba a jednu či dve má aj moja mama. Maľovanie na sviečky je nádherná vec, pre mňa dosť humorná, pretože si nakoniec celé moje veľdielo ocapem rukami a viac farby skončí na mne než na sviečke. Ale všetko má svoj dôvod a pre mňa v tomto „sviečkovom mandalstve“ je dôležitejšia tvorba a kreativita než samotný výsledok, hoci to ide do financií. Ale čo sú peniaze oproti dobrému pocitu, no nie?

Vzhľadom k tomu, že moje „kábliky“ na Univerzum sú cez „vedenie“, ja skrátka odrazu VIEM a neviem ako, som sa dostala do stavu, že som vedela, čo mám s tými mandalmi robiť. Začala som tvoriť osobné mandalky pre niekoho iného, pre toho, o kom som si myslela, že to potrebuje. Pri tvorbe vychádzam z vnútorného zraku, vnímania energie danej osoby, akéhosi „napojenia“, plánujem tieto veci ešte rozšíriť, ale všetko chce svoj čas. Pointou ale ostáva, že som tie manalky nakvantovala za účelom pre danú osobu. Na lásku, harmonizáciu, upokojenie... Nedávno som kreslila pre dcéru mojej kamarátky, ktorá „inak obdarená“, inými slovami zdravotne postihnutá (DMO, epilepsia, mikrocephalia, gastrostomia, tracheostómia). Viem, že jej to môže aspoň trocha pomôcť a budem vďačná za akékoľvek zlepšenie či potechu jej duše.

Vytvorila som si vlastné mandaly na čakry, na anjelské energie a som s tým nadmieru spokojná. Je to ako keď sa niekto rozhodne vytvoriť vlastné zobrazenie a vnímanie tarotu. A toto bol môj spôsob a môj výtvor.

Mandaly ide naozaj vytvárať všelijako a na rôzne účely. Na internete nájdete bohatú ponuku podľa toho či onoho, pre firmy, pre páry, pre rodiny, pre jednotlivca... A je to tak dobre. Pre mňa tvorba mandál naďalej ostáva relaxom a vnuknutou pomocou pre iných...

Ak sa vám náhodou moja tvorba páči a čo i len na sekundu ste pri tom mali pocit niečoho v sebe dobrého, moja snaha nevyšla nazmar a ďakujem za to. NAMASTE.

S láskou a svetlom

Haniel

 

Príspevky

Bezpodmienečná láska

laska1.jpgPre vás....

 
19. 2. 2017 | Rubrika: Mandaly | Komentáre: 0

Vymaľujte si pokoj v duši 2

h1.jpgPripravila som pre vás ukážku  - niečo ako ebook mandaliek s malými zamysleniami. Ukážka je zdarma. 

 
25. 11. 2016 | Rubrika: Mandaly

Vymaľujte si pokoj v duši

Relax je pre nás dôležitý. Ak vás baví maľovanie, pripravila som pre vás - zdarma - mandalky.

 
15. 11. 2016 | Rubrika: Mandaly | Fotografie: Mandalky - vymaľujte si pokoj v duši
 


Posledné fotografieMessangerArchív

Kalendár
<< apríl >>
<< 2020 >>
Po Ut St Št Pia So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      


Štatistiky

Online: 8
Celkom: 675418
Mesiac: 23867
Deň: 730