Choď na obsah Choď na menu
 


Ako očistiť "cibuľu" nášho života

strom-pyramida.pngPamätáte si na oslíka zo Shreka? Myslím, že (v závislosti od prekladu) prirovnal život alebo problémy k cibuli či tiramisu. Veľká múdrosť od kreslenej postavičky, ktorá mala svojský pohľad na svet, život a na to ako riešiť problémy. Lebo pravda je niekedy holý fakt. A faktom ostáva, že náš život nie je jednofarebný, je plný odtieňov sivej, je plný vrstiev v tiramisu alebo niekoľkých obalov cibule. Jedna vrstva za druhou, ktoré sa ukladajú v našom živote postupne, tak ako ho žijeme, ako prežívame a vyrovnávame sa s tým, čo nás stretne, čo sme kedy počuli, čo sme prijali za „pravdu“, akú paradigmu sme si nastavili na svoj vlastný život.

Pamätáte si na oslíka zo Shreka? Myslím, že (v závislosti od prekladu) prirovnal život alebo problémy k cibuli či tiramisu. Veľká múdrosť od kreslenej postavičky, ktorá mala svojský pohľad na svet, život a na to ako riešiť problémy. Lebo pravda je niekedy holý fakt. A faktom ostáva, že náš život nie je jednofarebný, je plný odtieňov sivej, je plný vrstiev v tiramisu alebo niekoľkých obalov cibule. Jedna vrstva za druhou, ktoré sa ukladajú v našom živote postupne, tak ako ho žijeme, ako prežívame a vyrovnávame sa s tým, čo nás stretne, čo sme kedy počuli, čo sme prijali za „pravdu“, akú paradigmu sme si nastavili na svoj vlastný život.

To, že dokážeme samých seba ale aj iných istým spôsobom ovplyvňovať, manipulovať, programovať, o tom sme hovorili s Ladou v našom videoblogu, kde sme to celkom pekne rozobrali. Keď sa skutočne rozhodneme, že chceme svoj život žiť bez bolesti, bez všetkých tých bremien, ktoré sme si na seba naložili či už vedome alebo nie, je potrebné pre to niečo urobiť. Nikto to za nás nespraví a ako si v tomto ustelieme, tak budeme spať. Ako na to? Ako správne ošúpať náš život od nánosov všetkých vzorcov, ktoré nemusia byť pre nás práve prínosom? Ako rozoznať, ktoré vrstvy sú výborné a ktoré naopak nechcené? Na začiatok ponúkam jenu metódu, pomocou ktorej je možné pochopiť ako „fungujeme“, ako sme sa „naprogramovali“. Pomôže to určiť tie najhlavnejšie ciele (problémy), ktorých sa potrebujeme zbaviť. Ukáže ako sú prepojené.

Pomôcka k identifikovaní problémov, ktorých sa chceme zbaviť je v podobe a analógii stromu, ktorý vytvorila Lindsay Kennyová. Vzhľadom k tomu, že sa mi nepodarilo nakresliť pekný strom, použila som analógiu pyramídy. Vrstvy v pyramíde nahrádzajú časti stromu ako sú korene, kmeň, vetvy a listy. Samozrejme, pri tvorbe vlastného stromu môžete pokojne nakresliť strom, nemusí byť krásny, je to váš strom a nejdete ho nikomu ukazovať. Alebo môžete použiť aj pyramídu s ohľadom na analógiu k stromu. Celé je to nejaká metafora, ktorá skutočne ukáže, s čím by sme mali začať najskôr pracovať a čo môže súvisieť s čím.

strom-pyramida.png

Listy (najvyššia vrstva pyramídy) – značia príznaky a vedľajšie účinky ako napríklad závislosti, ochorenia, bolesti, prokrastinácia a podobne.

Vetvy (druhá vrstva zhora) – značia emócie. Či už cítime hanbu, stres, hnev, smútok, úzkosť, strach, ľútosť, agresia, poníženie a podobne.

Kmeň (tretia vrstva zhora) – sú udalosti, ktoré sú pre nás živé alebo sa s nimi nevieme vyrovnať alebo nejakým spôsobom na nás majú vplyv. Ide napríklad o šikanu v detstve, rodiča alkoholika, zneužívanie, tvrdá disciplína a podobne.

Korene (celkom spodná vrstva pyramídy) – sú takzvané obmedzujúce presvedčenia alebo naše vzorce, ktoré na náš život majú obrovský vplyv a často si ich neuvedomujeme. Toto je v nás tak hlboko „zakorenené“, že skutočne môže byť obtiažne si niektoré vzorce priznať, ale skúste to, no netlačte na pílu... Môže ísť napríklad o vety typu: * nikdy som nič nedosiahol, * mne sa toto nikdy nepodarí, * mňa nikto nemôže mať rád, * nezaslúžim si lásku a podobne.

Mnohé problémy sú prepojené, súvisia so všetkým. Keď som si tento strom vytvárala pre seba, len sa mi potvrdilo to, čo som vedela už dávno. Niekedy stačí vyriešiť jednu vec a pokojne sa môže vyriešiť aj úplne iná vec na strome. Prípadne sa len ukážu ďalšie vrstvy, ďalšie listy alebo mnohé korene... Pokúsim sa vysvetliť ako to chápem ja. Predstavte si strom. Najdôležitejšie na ňom sú práve korene, tie korene, ktoré nevidíme, ale vďaka ním strom žije. Ak sú zhnité, ak nemajú dostatok živín, celý strom postupne začne chátrať. Strom sme v tomto prípade my ako telo, osobnosť. A našimi koreňmi okrem stravy sú aj naše presvedčenia, ktoré sme začali získavať v detstve a postupne sme ich vyšperkovali do súčasnej podoby a tie vzorce sa pre nás stali pravdou. Akurát ich nie vždy jasne vidíme. Vidíme len tie, ktoré sú tesne nad povrchom, ale čo s tým, čo sú hlboko v zemi (v našom podvedomí)?

Kmeň stromu, to je všetko to, čo sme zažili, aké reálne zážitky sme mali. Aj kmeň stromu zažíva rôzne dotyky ľudí, vyrezávané srdiečka, opretie sa človeka o neho. Poskytne úľavu psom, je oporou pre mačky.... To, čo sme v detstve boli svedkom násilia medzi rodičmi alebo sme sa sami stali obeťou zneužívania, agresie, to všetko v nás zanechá nejaké následky, môže zapríčiniť vznik nejakého vzorca, ktorý nás potom bude ovplyvňovať ďalej. A ak sa tie vzorce vytvoria nesprávne spojenými udalosťami, na problém do budúcnosti máme zarobené. Nie vždy musí ísť nutne o niečo drastické. Za udalosti, z ktorých vznikajú vzorce sa považuje skoro všetko, čo v živote prežívame. Napríklad verejné vystúpenia, odpoveď v škole, nepodarený zápas na futbale a podobne...

No a tak sa pekne prepracujeme k vetvám stromu. To sú tie emócie ktoré máme na základe zážitkov a udalostí. Hnev, smútok, poníženie, zlosť, nenávisť a iné. Sú to vetvy, ktoré sú viditeľné a na ktorých rastú listy. Listy, to je to, čo je najviac manifestované a je to o posledné, čo nás varuje, že čosi na tom strome nie je v poriadku. Vznikajú choroby, únava, ľahostajnosť, beznádej, všetko to, čo je ako vedľajší výsledok alebo ako príznak. Príznak akejkoľvek narušenej časti stromu. Či už koreňa, kmeňa alebo vetvy. Niekedy všetko súvisí so všetkých a niekedy nie. To je ťažké odhadnúť ale práve vďaka tvorbe takéhoto stromu či pyramídy môžete sami na sebe pracovať. Zistiť, čo u vás volá SOS.

Tak hor sa do toho... Kreslíte strom či pyramídu a v pokoji a hlavne maximálne úprimne napíšte to, čo vnímate teraz. Môžete si to vytvoriť vo väčšom formáte a postupne dopisovať.... Budete mať mapu svojho života, mapu toho, s čím treba pracovať, čo je potrebné odstrániť a čo vám pomôže postupom času ošúpať tú svoju „cibuľu“ života....

Pre mňa je tento strom obrovskou pomôckou pri práci s EFT terapiou. Preklepkávam sa k očiste.

S láskou a svetlom

 

Náhľad fotografií zo zložky Iné

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.
 


Posledné fotografieMessangerArchív

Kalendár
<< október >>
<< 2019 >>
Po Ut St Št Pia So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      


Štatistiky

Online: 8
Celkom: 555962
Mesiac: 19447
Deň: 703