Choď na obsah Choď na menu
 


Veža

 Podľa môjho názoru je Veža kartou, ktorá človeka zabolí no poskytuje mu súčasne nádej. Možno to pripomína kartu Smrť, ale nie je totožná. Smrť môže prísť pomaly, môžeme ju očakávať, brániť sa jej, no pri Veži táto možnosť nie je. Pri jej zobrazení je veľmi často zobrazený blesk, ktorý udrel do budovy a tá sa zrútila. Symbolika tohto znázornenia hovorí sama za seba. Blesk, ako niečo, čo príde nečakane, udrie a my nemáme možnosť sa tomu ubrániť. Zrútilo sa to staré, čo sme poznali a my ostávame stáť bezradní a možno aj osamelí a nevieme, čo bude ďalej. To, čo sme poznali už nie je, zastihlo nás nepripravených.

Frustrácia, prestavba, nová začiatok – aj tak by sa dala v krátkosti charakterizovať Veža. Áno, je to boľavá karta ale všetko je o uhle pohľadu. Nič nie je len také alebo onaké, tarot má v sebe obe stránky. Aj to dobré.

Veža znamená, že daná situácia alebo náš život či cesta, ktorou ideme nie je dobrá a nemá stabilné základy. Že bude stačiť len jeden blesk, niečo, čo môže narušiť jej stabilnosť a „stavba“ to nezvládne. Veža nám ukazuje, že aj keď sa toho starého nechceme vzdať, budeme k tomu prinútení.

Ak by sme vzali Veľké arkána ako náš príbeh putovaním cez tarot, prirovnala by som to k dvom križovatkám. Pri karte smrť nám bolo umožnené s danou situáciou niečo spraviť, nechať to „umrieť“ a dopriať si čas na smútok a premyslenie si, ako ďalej. Ak sme to ale nespravili a nechali sme staré vzorce, stereotyp a to nestabilné v našom živote, ak sme niečo udržiavali, Veža je tá povestná reakcia na akciu. Tu nám osud (Univerzum, Vyššia moc, Boh...) už nedá čas vyriešiť to, jednoducho to spraví za nás. Postaví nás pred hotovú vec.

Čo ďalej? Kam pôjdeme? Ako budeme žiť? Správať sa? Toto sú možno otázky, ktoré nám v zúfalstve napadnú. Ale skúsme sa opýtať inak.

Prečo sa táto situácia zrútila? Prečo sa ďalej nedá ísť touto cestou? Ako sa dostanem vo svojom živote vyššie (ďalej) keď vlastne nemám nič?

Tu začína prestavba. Určite chceme, aby náš nový domov, vzťah, situácia či vlastnosť alebo čokoľvek, čoho sa výklad týka bol znova postavený tak, aby už nespadol. Môžeme použiť starý materiál na novovybudovanie veže. Môžeme sa pozrieť na to, aby jej základy boli oveľa stabilnejšie. Môžeme si povedať, že z veže ostal len prach a my potrebujeme nový smer, nový materiál... Skrátka sa nám otvára cesta, ako začať od začiatku ale už poučení. Je to šanca byť múdrejší.

Berte vežu ako niečo, čo s vami musí otriasť a ukázať, že ak sa vo vašej situácii niečo nezmení, ak sa budete držať starých vzorcov, spadne to ako domček z karát. Osobne ak pri výkladoch o vzťahu vyjde veža, klientom odporúčam, aby prehodnotili to, ako ich vzťah naozaj funguje. Dali si dole okuliare, klapky, čokoľvek, čím si zakrývajú situáciu alebo ju len nechcú vidieť v tých reálnych farbách. Neznamená to okamžitý rozchod, ale ak sa niečo nezmení, tak k nemu príde nečakane a prinesie len otrasenosť.

Nech už sa pýtate na čokoľvek, pri veži vždy spozornite a pýtajte sami seba, čo na situácii treba zmeniť, pretože jej terajšie základy nie sú dobré – zamerajte sa teda na samotné jadro problému a neriešte to vonkajšie.  

veza.jpg

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Lucia - Prosím o názor

Dobrý deň, dnes som objavila Vašu stránku. Chcela by som sa opýtať, aký máte názor keď vo výklade na mňa a jedného muža na pozícii "ako vybrať" vyšla karta veža a blázon. Viem, čo tie karty znamenajú samostatne, no neviem ako to pochopiť keď vyšli spolu. Ďakujem

Pavlína - Re: Prosím o názor

Zdravím Lucia.
No, dá sa to interpretovať všelijako. Uvidíte čo na to vaše vnútro.
Ak je spolu Veža a Blázon, podľa môjho skromného názoru to môže znamenať, že vzťah nemusí vyzerať tak, že bude v poriadku a že padne alebo padá ale napriek tomu sa doň obaja vrháte. Prípadne je to kombinácia, v závislosti od toho, ktorá karta vyšla prvá, že sa vo vzťahu ktorý padá alebo z ničoho nič skončí, prípadne nastanú problémy, ktoré človek nečaká správate tak akoby nezáväzne, nezodpovedne alebo si nepripúšťate, že sa niečo deje. Asi by som musela vidieť celý výklad, ale myslím, že toto by mohlo stačiť. Ako inšpirácia, ktorá vás v rámci synchronicity niekam zavedie.

 


Posledné fotografieMessangerArchív

Kalendár
<< september >>
<< 2019 >>
Po Ut St Št Pia So Ne
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            


Štatistiky

Online: 9
Celkom: 535153
Mesiac: 19452
Deň: 712