Choď na obsah Choď na menu
 


Obesenec

obesenec_0.jpgObesenec je kartou, ktorá prináša so sebou zmeny, obetu. Ak si dobre všimnete, na kartách býva obesenec dole hlavou, nejde teda o skutočne obeseného muža, ale o prevrat, otočenie, o iný uhol pohľadu. Táto karta je o obete, dobrovoľnej, o odovzdaní sa osudu a uvedomení si, čo môžeme zmeniť, čoho sa musíme vzdať. Jej príchod symbolizuje strach, nejakú strnulosť, keď sa nevieme pohnúť z miesta, len skrátka – visíme.

Pekné prirovnanie má Mýtický tarot, ktorý v archetype obesenca prirovnáva k Prométheusovi, ktorý sa obetoval pre ľudstvo a nechal si noc čo noc vytrhávať orlom pečeň. Vo svojom treste mohol zvažovať, či konal dobre, či jeho obeta stála za to a čo z toho nakoniec vzíde. Na jednej strane sa poddal osudu, bral to s pokojom, možno vnútornými pochybnosťami. Na stane druhej cítil, že to tak má byť. Nemýlil sa. Nakoniec bol vzatý na milosť.

Ak si vytiahnete túto kartu, možno sa cítite zahnaní do situácie, kde sa nedá pohnúť, možno máte strach čokoľvek meniť, o čokoľvek sa ochudobniť. No Obesenec je neúprosný. Hovorí o obete, ale nie takej, že o niečo prídete, ale takej, kedy si sami uvedomíte, že to v svojom živote už nepotrebujete. Je to ťažké rozhodnutie, plné pochybností, no v konečnom dôsledku by vám obeta mala priniesť niečo nové. Pre mňa je obesenec symbolom odpútania sa od matérie a postupom k spiritualite. Je o ceste do vnútra samého seba – na uvedomenie si iného uhlu pohľadu a zahodenie strachu. Niekedy skrátka je dobré nechať veci tak ako sú, nech sa s nimi popasuje osud. Odovzdať sa – obetovať sa. Nebojovať, neriešiť, len skrátka veriť.

 

V rámci výkladu Obesenec hovorí, že niektoré situácie je treba jednoducho prečkať, netreba sa ponáhľať, odovzdať sa osudu a počkať na ten pravý impulz, ktorý vás posunie k zmenám. Ide o dobrovoľnú obetu, ktorá postupom času ukáže, že ste možno lipli na veciach (situáciách či ľuďoch), ktoré/ktorí pre vás už nie sú až tak podstatné/podstatní. 

 
 


Posledné fotografieMessangerArchív

Kalendár
<< september >>
<< 2019 >>
Po Ut St Št Pia So Ne
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            


Štatistiky

Online: 9
Celkom: 535163
Mesiac: 19446
Deň: 703