Choď na obsah Choď na menu
 


Diabol

 Mnohí sa tejto karty obávajú hneď po karte Smrť. Osobne si však nemyslím, že je to zlá karta. Naopak, ide o fascinujúcu kartu, najkrajšie a najviac príťažlivé stvárnenie som našla v Zlatom tarote.

Čo je to diabol? Kto je to? No, Belzebub to nebude, ale toho tarotového diabla nosíme všetci v sebe. Bez výnimky. Je to protipól ku karte Miernosť, ide o čistú nerovnováhu, extrém, závislosť, hnev, agresivitu, skrátka všetko čo nás akýmsi spôsobom tak trocha desí.

Ale keď beriete tarot ako pomôcku k sebapoznávaniu či zdokonaľovaniu, karta diabla je tá, ktorá nám ukáže, že či sa nám to páči alebo nie, aj my v sebe nosíme hnev, agresivitu, závislosť na tom či onom. Je potrebné pred diablom nezatvárať oči ale pochopiť, že ten, kto tu má moc nie je on ale my.

Často sa znázorňuje ako niekto, kto nás má v hrsti, drží nás na reťaziach alebo v klietke. Ale ak si dobre všimnete znázornenie karty, nájdete tam to, že diabol nad nami nemá moc. My máme slobodnú vôľu a vyberáme si, ako sa budeme správať, čomu prepadneme a čomu nie. Jeho sila spočíva v tom, že nás presvedčí, že vlastne nemáme žiadnu silu bojovať, že naša situácia je beznádejná. Ale nie je.

Ak by som chcela diabla prirovnať ku každodenným situáciám, je v alkoholikovi, závislákovi na drogách, na inej osobe, na automatoch, je v nás, keď sa hneváme tak, že nad sebou strácame kontrolu, keď žialime za iným tak, až strácame sami seba, kedy je na prvom mieste iný človek pred nami samotnými. Nuž, diabol nás pokúša každý jeden deň. Musíme s ním bojovať, no nemôžeme ho potlačiť. Je v nás tak ako lev v karte sila. Tam sme sa naučili s primitívnou časťou v nás žiť, tu sa musíme naučiť diabla v sebe usmerniť, držať na krátko.

Nemôžete proti nemu bojovať tak, že ho potlačíte. Vyvoláte tým len opačný efekt. Vymkne sa spod kontroly a vy sa nájdete v situácii, kde ste byť nechceli.

Nebojte sa diabla. Sloboda rozhodovania a zdravý rozum a miernosť, to sú recepty na ovládnutie diabla.

Na druhej strane nechoďte do extrému, že sa budete vzdávať akéhokoľvek pôžitku. Potrebujeme rovnováhu. Nie potlačovanie.

Ak ste si vo výklade vytiahli diablika – nuž, počítajte s tým, že sa možno dostanete alebo už ste v kritickej situácii, ktorá vám pripadá ako pasca. Hľadajte v sebe to, čo vás rozčuľuje, postavte sa tomu, berte zodpovednosť za svoje činy. Diabol v nás môže vyvolať pocit, že sme proti nemu bezmocní a že za to nemôžeme. Ale môžeme. Priznajte si to a hľadajte príčinu. Len tak môžete byť slobodní.

diabol.jpg

 
 


Posledné fotografieMessangerArchív

Kalendár
<< september >>
<< 2019 >>
Po Ut St Št Pia So Ne
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            


Štatistiky

Online: 15
Celkom: 531204
Mesiac: 19337
Deň: 753