Choď na obsah Choď na menu
 


Malý tarot - štyri farebné symboly

 Poháre, meče, palice a mince...

 Poháre predstavujú živel vody, z ktorej, ako hovoria báje, povstal všetok život. Voda je beztvárna tekutina, neustále plynúca, unikajúca a vo svojej forme neustále podliehajúca rôznym zmenám. Vo svojej dokonalosti je veľmi mocná a pevná ako skala. Ľudské city sa tiež menia v závislosti na situácii, na ktorú reagujú, no aj oni majú svoj nemeniteľný rytmus, svoju intenzitu, realitu. Preto štnásť kariet nesúcich symbol pohárov popisuje vývoj citov behom ľudského života a všetky premeny, ktorými city prechádzajú prostredníctvom ľudských skúseností. Prinášajú obrazy osôb, ktoré do nášh života vstupujú ako duchovné katalyzátory. Symbol pohárov je od pradávna spájaný so srdcom, lebo tekutina, ktorú v sebe nesie, symbolizuje premenlivú ríši citov. Môže ísť o priezračnú čistú vodu duchovnej lásky či červené víno nespútaných vášní. Pohár, z ktorého v určitom vzťahu pijeme, vyvoláva v našej duši obrazy, ktoré prostredníctvom vzťahov vnímame.


Palice odpovedajú živlu ohňa, ktorý podľa dávnych báji povstal z ničoho, aby premieňal všetko, čoho sa dotkol, bez vlastných zmien. Oheň je nestály, neustále mení svoju formu, nie je ani pevný, ani tekutý, je katalyzátorom, ktorý redukuje hmotu na úroveň jej najzákladnejšej štruktúry a transformuje jej charakter. V tom sa s ním zhoduje svet predstavivosti, kde sa obrazy akoby rodí tiež z ničoho, ako prejav duchovného sveta. Tvoriaci potenciál ducha transformuje a vytvára objekty tým, že im dáva hodnotu a význam. Napriek tomu však imaginárne veci zostávajú neuchopiteľné ako oheň. Štrnásť kariet symbolu palíc preto odrážajú vývoj predstavivosti a tvoriaceho myslenia, ako aj prekážky výzvy, ktoré musia vo vnútornom svete zdolávať. V ľudskom živote nastávajú situácie, na základe ktorých človek začne unikať do sveta fantázie a zabúda na zdravý rozum. Taktiež prináša aj osobnosti ľudí s predstavivosťou a tvorivým myslením.


Meče zodpovedajú vzdušnému živlu, ktorý ako neviditeľná substancia bola považovaná za dych Ducha oplodňujúceho rôzne ideály dávno pred tým, než sa stali zjavnými. S týmto obrazom súvisí aj podobenstvo , podľa ktorého bolo božské ubytovanie veľkého Dia – kdesi vo vzdušných oblakoch nad vrcholom Olympu, kde sa rodili zákony a osud ľudstva. Živel vzduch symbolizuje myseľ ako takú, potom schopnosť koncepčného myslenia alebo schopnosť uvažovať v presne definovaných pojmoch, ako aj potenciál abstraktného myslenia. Štrnásť kariet so symbolom meča popisuje vývoj racionálneho myslenia či rozumu, nielen s jeho prednosťami, ale aj nástrahami, ktoré môže rozum človeku pripraviť. Preto sú tu zachytené okrem stavu pochopenia a prenikavého myslenia aj konflikty, strety a rozchody, ktoré môžu byť vyvolané slovami aj nevyslovenými myšlienkami. A samozrejme charaktery ľudí obdarených intelektom a rozumom.


Mince odpovedajú živlu zeme, pretože predstavujú bájnu hlinu, z ktorej sme boli podľa dávnych báji umiesení a do ktorej sa aj vrátime. Hlina je nielen na našom začiatku, ale aj na konci. Skúsenosť spojená s telom je nielen prvotnou skúsenosťou človeka s hmotným svetom, ale aj prvým originálnym výtvorom. Predchádza citom, predstavám i duchovnému vnímaniu. Hlina stelesňuje archetyp všetkej hmoty, môžeme ju spracovávať, dávať jej formu a tvar podľa svojej vôle. Tento princíp nám umožňuje budovať domy, vytvárať umelecké diela a prejavovať sa v hmotnom svete. Ale aj toto si vyžaduje isté prispôsobenia. Človek odrazu potrebuje jesť, bývať, obliekať sa, musí sa naučiť narábať s peniazmi. Preto mince popisujú vývoj nášho vzťahu k hmotnému svetu, stupeň jeho ovládania, prispôsobovania sa požiadavkám, úspechom, sklamaniam...


(zdroj: Mýtický tarot od J. Sharman – Burke a L. Greene)


 
 
 


Posledné fotografieMessangerArchív

Kalendár
<< december >>
<< 2019 >>
Po Ut St Št Pia So Ne
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          


Štatistiky

Online: 11
Celkom: 591526
Mesiac: 20855
Deň: 730