Choď na obsah Choď na menu
 


Ako začať s výkladom

 Zrejme najčastejšia otázka každého začiatočníka je Ako vykladať. Keď si kúpite svoje prvé, druhé, tretie či päťdesiate karty, zvyčajne nájdete rady, tipy ako začať a pracovať s priloženými kartami. Návody sa môžu líšiť podľa druhu kariet a samozrejme autora.

 Zrejme najčastejšia otázka každého začiatočníka je Ako vykladať. Keď si kúpite svoje prvé, druhé, tretie či päťdesiate karty, zvyčajne nájdete rady, tipy ako začať a pracovať s priloženými kartami. Návody sa môžu líšiť podľa druhu kariet a samozrejme autora.

Čo som si všimla, v podstate sa aj tak všetci zhodnú na jednom a tým je to, že v prvom rade treba pracovať s intuíciou. Určite som to v niektorom svojom článku už spomínala, ale osobne neobľubujem konkrétne rozostavenia kariet. Netvrdím, že nemajú význam, určite áno. Sú vhodnou pomôckou pre mnohých. Keď sa tak nad tým zamyslím, voľakedy som tiež takto začínala. Ešte so žolíkovými kartami. Výklad po sedem kariet v štyroch radoch. Potom sa našiel signifikátor, podľa toho, komu sa vykladalo, či žene alebo mužovi a následne do kríža.

Ale keď som sa kartám začala venovať podrobnejšie, keď som na tom fakt začala makať a prestala sa na to pozerať ako na niečo, čo aj tak nie je pravdivé, odrazu som nepotrebovala žiadne návody. Jednoducho som vykladala podľa toho, ako mi to diktoval vnútorný hlas. Len som skrátka počúvala  svoje vnútro. Niekedy som vyložila jednu kartu, inokedy osem, zvyčajne do radu, ale sem tam som na konci zistila, že z toho vyšiel aj nejaký geometrický vzor.

Možno to nie je to najsprávnejšie, možno by so mnou skúsenejšie kartárky nesúhlasili, no akosi by to aj ta nepomohlo. Sú to moje výklady a ja to takto cítim.

Takže skúsim to nejako dať do kopy, aké vlastne máme možnosti. Ale najskôr to, ako celkovo začať vykladať.

Začíname

Keď si kúpite karty, je vhodné ich pred samotnou prácou očistiť. Toto ma naučila Amonrea, aj keď netuším, odkiaľ to má. No zvykla som si už na to. Aj keď entuziazmus mi nedá a kým vôbec pristúpim k samotnej očiste,  aspoň ich rozhádžem na hoc akej prvej otázke, čo má v tej chvíli napadne.

Ako čistíme karty: zvyčajne si nájdem v byte pokojné miesto, príjemne si ho upravím, zapálim sviečku a beriem kartu po karte do rúk a spravím s ňou kríž nad plameňom. Pri tomto rituáli prejdete každú jednu kartu a vlastne máte možnosť si ich poriadne poobzerať. Ak to robíte s tarotom, tých 78 kariet zaberie nejaký ten čas, ale stojí to za to. Občas ich zvyknem pokropiť aj svätenou vodou, ale to prosím robte opatrne, karty sú z papiera. Ak ste za ne "vysolili" celkom slušný počet éčiek, škoda by bola ich rozmočiť.

Keď máme karty očistené, môžeme pristúpiť k samotnému výkladu. Najlepšie je urobiť si z toho celkom pekný rituál so sviečkami, minerálmi... Nie je to ale nutné. Zvyknem si karty ťahať aj ráno v posteli, večer pred spaním. Nech už ste sa na to pripravení s noblesou alebo spontánne, je dobré sa pred každým výkladom ochrániť. Je veľa formuliek, návodov, čo a ako. To si už zistíte, kreativita je pri kartách predsa potrebná... Osobne používam svetelnú ochranu a žiadam archanjela Michaela o pomoc. Páči sa mi formulka - Vo svetle a láske žiadam o výklad kariet,  nech je prínosom a požehnaním pre všetky zúčastnené strany. Niekedy pred samotným miešaním len tak karty držím v rukách a snažím sa ich precítiť. Keď mám pocit, že je to v poriadku, pomyslím si na otázku a miešam. Miešajte dovtedy, kým nemáte pocit, že stačilo.

V prípade, že vám "náhodne" vypadne nejaká karta, berte ju do úvahy. Často práve ona je tu hlavnou odpoveďou na vašu otázku.

Samotný výklad

Takže, karty máme očistené, aj sme si ich pekne pomiešali, kladieme otázku. Je dobré sa naučiť tarotu klásť otázky, kde odpoveďou nemá byť len ÁNO či NIE. Na to sú vhodné možno iné druhy kariet, ale tarot je skôr o hľadaní ciest, smerov a problémov. Je skôr filozofického charakteru. Teda nepýtame sa (nemali by sme sa) či nájdeme prácu, ale čo treba pre to urobiť, aby sme si ju našli. Časom prídete na to, ako sa pýtať. Niekedy aj áno či nie si vyložíte. V každom prípade, vraj by ste sa nemali kariet pýtať tú istú otázku dvakrát po sebe, môže to znamenať, že kartám neveríte.

Z vlastnej skúsenosti viem, že keď som začínala, zvykli si zo mňa karty aj utiahnuť. Jednoducho mi vyšli veci, ktoré som pri najlepšej vôli nevedela dať dokopy. Ale praxou som sa naučila rozoznávať nielen to, kedy skrátka nechcú odpovedať, ale aj som sa na nich viac naladila a viac ich intuitívne vnímam. To chce prax, takže ak vám to nepôjde hneď od začiatku, nevzdávajte sa, aj s kartami sa treba skamarátiť.

No, v niektorých literatúrach sa píše, že karty treba rozložiť ľavou rukou do troch kôpok zľava doprava a potom ich dať opäť dokopy. Osobne to robievam len keď mám chuť a či ľavá alebo pravá, vedu z toho naozaj nerobím. Nechám už na vašom uvážení, či to chcete takto robievať alebo nie.

Ak sa rozhodnete použiť nejaký konkrétny výklad - teda kvázi šablónu, je dobré vedieť, čo je na čo určené. Potom podľa otázky viete určiť, ktorý systém je pre daný výklad potrebný.

Vykladať karty môžete buď lícom nadol alebo rovno nahor. V prvom prípade a zvyšuje tajomnosť výkladu, pri ich otáčaní sa vám postupne odkrýva odpoveď. Táto metóda je vhodná, ak máte tendenciu ťahať karty dovtedy, kým nevytiahnete to, čo podvedome očakávate. (Aj to a môže stať.)

Kým ale začnete vôbec vykladať, je potrebné, aby ste karty aj spoznali. Môžete to robiť viacerými spôsobmi.

  1. Naštudovať si každú kartu a naučiť  sa jej všeobecný význam.
  2. Skúšať s kartami pracovať intuitívne, bez študovania, aj keď neverím, že je niekto, čo si nikdy neprečítal symboliku kariet. Intuitívne čítanie kariet alebo trebárs napojenie na ne je dobré robiť len s jednou kartou na daný deň, čo znamená pri danom počte dosť dlhý čas.
  3. Osobne som začínala a stále na tom pracujem kombinovaním. Málokedy prečítam priložené vysvetlivky kompletne od A do Z. Ale v knihách listujem a každý deň si ťahám minimálne jednu kartu. Porovnávam moje vnútorné pocity z karty s jej popisom v knihe.  Najideálnejšie je si skúšať krátke výklady trebárs aj na nejakých fingovaných situáciách,  ak máte pocit, že vykladať "naostro" ešte pre vás nie je vhodné. Krátky výklad sú obľúbené tri karty. Je len na vás, ktorá karta čo bude znamenať. Najťažšie totižto ani tak nie je karty vyložiť, ako z nich urobiť súvislý príbeh...
  4. .

    Tak zahodiť strach a hor sa do vykladania tarotu či iných vám blízkych kariet. 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

AngelMicle - rolex uhren

In der Kategorie Budget Watch mit dem besten Preis-Leistungs-Verhältnis ist Seiko unübertroffen. Die Firma Model Presage Blue Enamel hat erneut die Richtigkeit dieser Theorie bewiesen. Wie tief fasziniert war sein blauer, emaillierter Handschild? - HIER lesen .

Galinacen - інтернет на heyah в польщі

інтернет на heyah в польщі: https://texnoera.com/internet-v-polshchi

FEJesusJelt - Hello world

AEreticssc - I cannot believe this, is this really possible?

Hi all,

I am a new member and wanted to introduce myself!

My name is James.

I'm always on Facebook and found this today:

https://www.youtube.com/watch?v=8Z2s6cHMnKE

Is it really possible or not really safe?

(I think I posted this in the right category.)

JeffreyStomb - case western reserve school of medicine

strategic management of healthcare organizations https://www.getraenke-fleischmann.de/meridia.html united healthcare contact info

Shaylabremi - XEvil 4.0 solve ANY hard captcha

Revolutional update of captchas solution software "XRumer 16.0 + XEvil":
captcha recognition of Google (ReCaptcha-2 and ReCaptcha-3), Facebook, BitFinex, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another subtypes of captchas,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can use XEvil 4.0 with any most popular SEO/SMM software: iMacros, XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other programms.

Interested? You can find a lot of impessive videos about XEvil in YouTube.

FREE DEMO AVAILABLE!

Good luck!

Jana - Rozdiel

Dobry vecer.chcela bi som sa ta spýtať že aký je vlastne rozdiel medzi oraklovimy kartami a tarotovych kartami.Dufam že to dobre píšem

Haniel - Re: Rozdiel

Ahoj Janka. Ku kartám. Napíšem len svoj osobný postreh, netvrdím, že to čo napíšem, je pravda nad všetky pravdy. Podľa mňa sú svojim spôsobom oba druhy akýmsi okrákulom - teda nástrojom k akejsi predikcii. Môj rozdiel, podľa ktorého to líšim je ten, že v rámci TAROTU je každej karte určený istý rámec výkladu, v ktorom sa pohybuješ, pri čom pri čisto orákulových kartách síce môže byť daný akýsi výklad určený autorom kariet, ale v skutočnosti by si tie karty mala vykladať bez toho, aby si mala akýkoľvek návod, ale vykladáš na základe "čítania" karty. Akoby si sa napájala na obrázok a to, čo v ňom vidíš na danú situáciu, je správne, aj keby to znamenalo, že danú kartu budeš vykladať rôznymi spôsobmi. S minerálmi prcujem presne ako si písala. Intuitívne. Podľa potreby, ktorý mi práve v danej chvíli príde správny. Ak vnímaš jemné vibrácie alebo sa len skrátka necháš unášať svojou vnútprnou "silou", intuícioua tak, tak nemôžeš spraviť chybu.

Jana - Rozdiel

Dobry vecer.chcela bi som sa ta spýtať že aký je vlastne rozdiel medzi oraklovimy kartami a tarotovych kartami.Dufam že to dobre píšem

Jana - Minerály

A ešte som sa chcela spýtať že ako vieš ktoré minerály treba používať. Robíš to intuitívne? Vdaka❤

Jana - Moje prve anjelske karty

Dobry vecer.Vcera mi prisli anjelske karty ktore somsi kupila na internete.Vobec netusim preco ani co ma to napadlo ich kupit.V zivote som z karat nevykladala.Vas clanok mi pomohol zacat to vlastne chapat a ze to asi ma dovod preco ich mam.Dufam ze pomozem ludom.Dakujem za vas clanok.

Haniel - Re: Moje prve anjelske karty

Janka, tak Vám prajem, aby kartičky slúžili a som rada, že aj vďaka môjmu článku môžete objaviť svet za oponou, svet kariet.... 


Posledné fotografieMessangerArchív

Kalendár
<< január >>
<< 2020 >>
Po Ut St Št Pia So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    


Štatistiky

Online: 16
Celkom: 624033
Mesiac: 22599
Deň: 663