Choď na obsah Choď na menu
 


O kameňoch všeobecne, použitie, očista

 Kto si myslí, že objavenie drahých kameňov je nejaká súčasná móda, je na veľkom omyle. Metóda práce s nimi je stará ako ľudstvo samo. Z vykopávok a starých rukopisov sú známe liečebné postupy starého Egypta. Našli sa aj v antickej či starovekej kultúre, poznali ich indiáni.

 Niekde som to už spomínala, že kamene so mnou idú od detstva. Vláčila som ich domov a vystavovala vo vitrínke namiesto plyšákov a bábik. Umývala, sušila a tešila sa, ak sa ligotali.

Neskôr som kamene vyhádzala. Aby som sa k nim vrátila ale už v iných súvislostiach. Nie ku kameňom, ktoré som našla na potulkách ale tým drahým, ktoré v sebe spájajú nielen krásu ale aj liečivú moc. Už si ani nepamätám, ako k tomu došlo, ale svoj prvý kameň - malachit, som objednala asi cez nejaký leták alebo čo.

Na dosť dlhý čas to tak aj ostalo. Až potom som dostala ako dar od jedného známeho kryštálový prívesok. Keď mi ho dával, tvrdil, že je očistený a nabitý pozitívnou energiou pre mňa. Celkom ma to zaujalo, pre mňa to bol nezvyčajný darček a ten pán, čo mi to dával presne vedel, že týmto ma poteší. Začala som sa v tom vŕtať, vysvetlil mi, ako ho pre mňa nabíjal  a tak som ho začala nosiť.

Lenže semienko už bolo nielen zasiate, ale aj poliate. O nejaký ten čas mi v zbierke začali pribúdať kamienky. Kupovala som si ich podľa pocitov, momentálnych poryvov mysle. Pribúdali mi v rôznych podobách. Príveskoch, náramkoch, ale aj samotných kamienkov do ruky. Neskôr som sem tam nejaký ten kameň dostala do daru...

Používam ich na nosenie, sú naozaj efektné, ale aj ak cítim, že potrebujem ich pomoc. Zvyčajne ak sa cítim neistá alebo mám strach, na ochranu, povzbudenie, skrátka s nimi žijem. Ochraňujem, nabíjam, prehrabávam sa v nich. Moja mama sa sem tam opýta, čo z toho mám... No, všetci máme nejaké tie svoje muchy. :o)

 


Z histórie

Kto si myslí, že objavenie drahých kameňov je nejaká súčasná móda, je na veľkom omyle. Metóda práce s nimi je stará ako ľudstvo samo. Z vykopávok a starých rukopisov sú známe liečebné postupy starého Egypta. Našli sa aj v antickej či starovekej kultúre, poznali ich indiáni.

 

Je možné, že kamene najskôr človeka fascinovali ako šperky či amulety alebo posvätné kamene. V mayskej kultúre sa mŕtvym vkladal do úst kúsok jadeitu, Egypťania či Mezopotámčania si cenili tyrkys a amazonit, ktorý sa našiel aj v Tutanchámonovej hrobke. Koniec koncov, aj samotné kresťanstvo je s nimi späté. Veď si len zoberte taký ametyst, je súčasťou biskupského prsteňa ako symbol duchovnej čistoty, či kardinálske zafíry, kamene viery, múdrosti a čistoty srdca.

 


Očista

 Tak ako sa staráme o svoje telo, je nutné sa starať aj o kamene. Očista býva niekoľkými spôsobmi, nie však každá je vhodná pre všetky kamene rovnako. Niektoré zdroje odporúčajú zahrabať kamene do zeme, iné vložiť do soli, najčastejšie sa však používa očista pod tečúcou studenou vodou, najideálnejšie by bolo v potoku, ale nie každý máme možnosť behať po lesoch a hľadať čistú priezračnú vodu. Osobne som vynašla aj očistu svätenou vodou, ktorá netečie, ale má svoje účinky. Potom je to nabíjanie na slnku, dennom svetle či mesačnom. Ako tip je veľmi vhodný samotný kryštál, ktorý dokáže bez problémov nabiť ostatné kamene, ak ich k nemu položíte.

 

 U mňa to prebieha asi tak, že normálne pod prúdom vody z vodovodu očistím kamene (v poslednom čase ani nie, voda je drahá a kameňov veľa), potom pripravím nádobu (sklenenú, nie plastovú) so svätenou vodou, kde kamene položím a nejaký ten čas podľa uváženia (alebo sklerózy) nechám. Ak je leto a svieti slnko, hlavne kryštály a kamienky ktoré môžu, tak dávam na priame slnko, najlepšie ranné, to na obed je už dosť silné. Mám takú nádobku z nejakých sladkosti, kde si kamienky odkladám, je priesvitná, kamene "vidia" a ja ich tiež, tam ich odložím a medzi ne vkladám nabitý kryštál, aby sa nabili aj ostatné. Niektorým ale na nabitie stačí aj obyčajné denné svetlo. A hotovo... Z času na čas sa s nimi rozprávam, maznám, hladím, im sa to páči a mne to robí celkom dobre.

 

Čítala som, že na kamene je vhodné sa naladiť. Toto som nikdy nerobila, no zrejme to má svoj význam, ja sa zoznamujem rýchlo...

 

V podstate by to malo prebiehať asi tým spôsobom, že keď sa stanete majiteľom nového kameňa, VŽDY je potrebné ho očistiť a nabiť pred prvým použitím. Toto robím. Neviete, čo všetko si so sebou ten kameň priniesol. A potom by ste len s tým jedným kameňom mali pracovať. Nosiť ho pri sebe, ale nie vo vrecku, naopak, mať ho položený tak, aby kameň na vás videl. Vlastne, mne to pripadalo, že si musí zvyknúť a prestať sa hanbiť. :o) Aby vás kameň videl pri vašej činnosti doma, či už umývate riad alebo čítate knihu. Vraj je možné vidieť no neviem ako to mám nazvať, auru alebo ducha kameňa. Tak toto sa mi teda ešte nepodarilo, asi aj preto, že som to ešte neskúšala.

 

Očista je naozaj nutná aj po častejšom nosení alebo po použití na nejaké účely. Vtedy do neho chtiac nechtiac pošleme mnoho negatívneho, nuž je potrebné kameň opäť ako ja hovorím - okúpať...

 

Navyše aj nabíjanie môžete vykonávať nielen pomocou slnka, ale aj osobne, ak sa cítite naozaj v poriadku, pozitívnym myslením, modlitbou alebo držaním v ruke prenášate do kameňa nejaké to predprogramovanie...

 


Ako si vybrať kameň

 

Na výber kameňov môžete samozrejme použiť rôzne spôsoby. Určite ste už narazili na informácie, ktorý kameň prislúcha ku ktorému znameniu, či podľa toho, aké problémy vás trápia a vyberáte kameň k príslušnej čakre alebo ochoreniu. Môj osobný názor ale je, že toto delenie pre výber nie je veľmi najvhodnejšie.

 

Je milión ľudí v určitom znamení a nemusí sa nám páčiť ten istý kameň. Preto odporúčam niečo iné. Nerobte si ťažkú hlavu s tým, či je kameň opracovaný, v tvare náramku, prívesku... Ani ku ktorému znameniu sa viaže. Jednoducho si kúpte ten, ktorý sa vám páči. Môžete vyberať pohľadom ale aj dotykom, ak vám to v obchode dovolia. Ale myslím, že problém by s tým byť nemal. V podstate počúvajte svoje vnútro.

 

Samozrejme, nikto vám nebráni ak ste si nie istý, nechať si poradiť, či predtým si nalistovať o aký kameň máte záujem, vždy je to len na vás.

 


Použitie

K čomu môžeme kamene používať? Zas je to len a len na nás, ale zvyčajne sa používajú na tri hlavné účely.

 

Amulety, talizmany a šperky

Na masáže a čistenie čakier

Na prípravu elixírov

 

Dočítala som sa, že sa dajú použiť aj na vnútorné použitie ako prášok, ale čo ja viem, k tomuto som sa ešte teda nedopracovala. Spomínané tri mám vyskúšané.

Amulety - na tento účel si vyberáme zvyčajne kamene, ktoré nás majú ochrániť (aj pred čiernou mágiou), uhranutím a podobne. Alebo preto, lebo máme pocit, že nám prinášajú šťastie. Hlavným faktorom ale aj tak je vaša viera, že to naozaj pomôže... Nádej je silná čarodejka.

Masáže a čakry - jednoduché použitie. Podľa toho, čo vás trápi, na príslušné čakry pokladáme daný kameň. Môžete len tak položiť alebo miesto jemne kameňom masírovať. Používa sa to aj na doplnenie alebo odobratie energie, ak o takom mieste viete.  Vraj sa vkladaním príslušného kameňa pod jazyk dajú liečiť závislosti napríklad na drogách, alkohole či cigaretách.

Elixíry  - na elixíry sa používa čistá pramenitá alebo minerálna voda. Najlepšie je voložiť očistený kameň do pohára s vodou a vystaviť ho mesačnému svetlu (možno ani tak nutní nie je, tu sa názory dosť menia) a potom pripravený elixír pijeme nalačno po dúškoch ráno alebo kedykoľvek v priebehu dňa pred jedlom. Ale pozor! Nie každý kameň je na to aj vhodný. Napríklad taký hematit v sebe nesie dosť veľkú dávku železa alebo čoho, teraz presne neviem, čo škodí organizmu, preto voda z takýchto zemitých a ťažkých kameňov sa pripravuje inak, nie priamym vkladaním minerálu do budúceho elixíru. Okrem vnútorného použitia sa voda dá využiť aj ako pleťová voda na čistenie tváre napríklad.

No, v podstate by toto na úvod malo stačiť. Keď som uvažovala, ako budem písať ďalej už o konkrétnych kameňoch, dospela som k jednoduchému riešeniu. Nakoľko ide o moju súkromnú stránku, ktorá (ako je písané aj v hlavičke) je o mojich osobných skúsenostiach, začnem tými kameňmi, ktoré doma mám. Postupne, ako mi budú pribúdať, pribudnú aj tu. Takže pôjde naozaj o moje fotky, moje kamene... Popis k nim budem čerpať z knihy Skrytá moc drahých kameňov/Josef Pavel Kreperát a knihy Judy Hallovej.

Poznámka na záver: Aj tu platí, že kamene nenahradia klasickú liečbu. Podporia ju, no určite nie sú všemocné, vždy je to aj o nás a v nás... Ako napísal pán Kreperát, kamene nedokážu byť pasívne, potrebujú aj našu pomoc... Dodávam, sedieť a čakať, kým pečené holuby budú samé padať nám nepomôže...

 
 


Posledné fotografieMessangerArchív

Kalendár
<< január >>
<< 2020 >>
Po Ut St Št Pia So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    


Štatistiky

Online: 4
Celkom: 623560
Mesiac: 22582
Deň: 699