Choď na obsah Choď na menu
 


Srdcová čakra

 4c.png

srdcova.jpgŽivel – vzduch

Farba – zelená a ružová

Symbol – lotos s dvanástimi okvetnými lístkami

Zmyslová funkcia – hmat

 

Umiestnenie - Nachádza sa uprostred hrudníka.

 

Ovplyvňujú ju myšlienky a pocity týkajúce sa týchto oblastí:

- Medziľudské vzťahy: s matkou, otcom, rodinou, partnermi, spolupracovníkmi, zamestnávateľmi, učiteľmi...

- Láska: pochádzajúca z vyššieho ja, romantická aj platonická, medzi rodinou.

- Puto k ľuďom: spoluzávislosť, závislosť, posadnutosť inou osobou.

- Milosrdnosť aj nemilosrdnosť: voči sebe alebo inému človeku, národu, politickej strane a podobne.

 

Emócie pri bloku

Bolesť, smútok, hnev, krivda, premenlivé a negatívne pocity, bezcitnosť, absencia súcitu.

 

Následky bloku

Najčastejšie to bývajú srdcové vady a poruchy, problémy s tlakom, imunitné poruchy, alergie, astma, problémy priedušiek a pľúc, poruchy spánku a horná časť chrbtice.

 

Funkcia

Srdcová čakra tvorí stred sústavy čakier – spájajú sa tu tri spodné fyzicko-emocionálne centrá a tri horné duševno-duchovné centrá pre prúdenie energie. Vzduch ako element predstavuje pohyblivosť srdca, smerovanie k niečomu, kontakt, dojatie, tu je centrum našej schopnosti vcítenia sa, súcitu, vnímania krásy prírody, harmónie v akomkoľvek umení. Slová, obrazy a zvuky sa premieňajú na pocity. Srdce spájame s láskou, je to centrum lásky bez podmienok, ktorú nemožno ani vlastniť a ani stratiť. Srdcová čakra nám umožňuje prejaviť svoje túžby po kontakte, splynutí, láske, porozumení. Cez ňu môžeme uskutočňovať pozitívne zmeny a uzdravovania, láska k sebe, pozitívne prijímanie našej bytosti nás môže posunúť ďalej, zmeniť, uzdraviť. Potom vieme prejavovať a rozdávať lásku iným, dokážeme mať zo života radosť.

 

Harmónia

V harmónii dokážeme vyžarovať vrúcnosť, srdečnosť, veselosť, naše pocity sú bez vnútorných zmätkov, konfliktov či neistoty. Miluje pre lásku, z radosti z rozdávania, neočakávame protislužbu, naše konanie je ovplyvnené láskou a cítime sa bezpeční.

 

Disharmónia

Nevyváženosť srdcovej čakry spôsobuje neschopnosť milovať, dávať nezištne, nezvykneme si to vôbec uvedomiť alebo priznať, za svoju lásku očakávame uznanie a potvrdenie, pociťujeme sklamanie, ak naše milovanie nie je dostatočne ohodnotené. Ďalším aspektom je to, že milujeme len jedným smerom, síce lásku rozdávame zo svojej vnútornej sily, ale neotvoríme sa prijímaniu lásky, hodnotíme to ako slabosť, nežnosť a jemnosť nás privádza do rozpakov, nahovárame si, že lásku nepotrebujeme, no často to býva len citová blokáda zo sklamania a neopätovanej lásky. 

 
 


Posledné fotografieMessangerArchív

Kalendár
<< január >>
<< 2020 >>
Po Ut St Št Pia So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    


Štatistiky

Online: 5
Celkom: 623565
Mesiac: 22575
Deň: 693