Choď na obsah Choď na menu
 


Koreňová čakra

 1c.png

korenova_0.jpg

 Živel - zem

Farba – červená

Symbol – lotos so štyrmi okvetnými lístkami

Zmyslová funkcia – čuch

 

Umiestnenie - Nachádza sa medzi konečníkom a pohlavnými orgánmi, spája sa s kostrčou a otvára sa smerom dole. U žien sa otáča doľava, u mužov doprava.

 

Funkcia a vlastnosti

Jej hlavnými vlastnosťami sú prapôvodná životná energia, sila presadiť sa, dobyvačnosť, spolupatričnosť so zemou, túžba vlastniť, stabilita, prežitie, opora, bezpečnosť, pokoj a nepokoj, schopnosť nájsť miesto v živote, na telesnej úrovni ovláda vylučovanie. Spája nás s fyzickým svetom, cez ňu sa privádza kozmická energia na telesnú úroveň a zároveň energia zeme prúdi do našej energetickej sústavy. Zem ako živel nám dáva zemitú pevnosť a „pevnú pôdu pod nohami“, silu presadiť sa, vytrvať.

 

Disharmónia

Ak je koreňová čakra zablokovaná, v oblasti emócii pociťujeme veľký strach, hlavne o prežitie a hmotné zabezpečenie, prevláda ego, pýcha, lenivosť, hnev, komplexy menejcennosti, perfekcionalizmus, nezvládnutá sexualita a vášeň. Ignorujeme potreby svojho tela – strava, pohyb, oddych. Násilne presadzujeme svoje predstavy, sme neohľaduplní, zlostní až útoční.

 

Následky – poruchy hrubého čreva, prostaty, vaječníkov, sexuálne dysfunkcie, hemoroidy, problémy s nohami – bolesti, obehové problémy, kŕčové žily... Máme chatrné telo, málo telesnej a duševnej sily, starosti.

 

Prečistenie a aktivácia

Skúste pozorovať vychádzajúce alebo zapadajúce krvavočervené slnko, rannú zoru či večerný súmrak. Lotosový sed alebo sed s prekríženými nohami na zemi a vedome vdychujeme jej vôňu. Pomôcť si môžeme aj kryštálmi a to: achátom, hamatitom, červeným jaspisom, granátom, červeným koralom či rubínom.

 
 


Posledné fotografieMessangerArchív

Kalendár
<< február >>
<< 2020 >>
Po Ut St Št Pia So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  


Štatistiky

Online: 4
Celkom: 640278
Mesiac: 20336
Deň: 713