Choď na obsah Choď na menu
 


Intuitívne kreslenie

Opäť som svojou cestou necestou natrafila na niečo, čo je už známe, ale akosi až teraz na to prišiel ten správny čas. Intuitívne kreslenie. Možno sa pýtate, prečo intuitívne, keď na internete je celá kopa informácii o automatickom kreslení. Pokúsim sa vysvetliť.

Opäť som svojou cestou necestou natrafila na niečo, čo je už známe, ale akosi až teraz na to prišiel ten správny čas. Intuitívne kreslenie. Možno sa pýtate, prečo intuitívne, keď na internete je celá kopa informácii o automatickom kreslení. Pokúsim sa vysvetliť.

Na samom začiatku bolo video o automatickom kreslení. Vlastne akýsi festival, kde pani, ktorá  sa venuje automatickému kresleniu v priebehu nejakej hodiny vysvetľovala čo to je a dávala pre prítomných „ochutnávku“ automatického kreslenia. Celkom ma to zaujalo, aj keď v skutočnosti ešte nemohlo ísť o výučbu alebo tréning ale skôr akési navnadenie, ktoré mi ako laikovi  - a možno aj nelaikovi  celkom stačilo. K tomu sa ale vrátim neskôr. To ma naštartovalo k tomu, aby som začala viac hľadať na internete videa k tejto téme. Našla som také, čo ma vôbec nezaujímali ale aj také, ktoré mi dali aspoň čo to... Jeden pán tam celkom zaujímavo ukazoval, ako je možné pomocou automatického písania diagnostikovať rôzne záležitosti. Vyzeralo to celkom ľahko. Ehm. A práve on sa vyjadril, že názov automatické kreslenie je trocha nadnesené, nakoľko by sme v tomto prípade museli byť v nejakom tranze, čo nie sme ale mali by sme sa pri tom kreslení dostať (lepšie povedané pred samotným kreslením) do hladiny alfa. A jeho pomenovanie – intuitívne kreslenie s mojimi pocitmi viac korešponduje. Toľko k tomu, prečo intuitívne a nie automatické.

Celá táto stránka je vlastne len o tom, čo je pre mňa zaujímavé a myslím si, že by mohlo byť aj pre vás, je o tom, čo som vyskúšala, aké mám z toho pocity, či to môže alebo nemôže pomôcť. Intuitívne kreslenie po vyskúšaní a otestovaní a prelínaní s tým, že už roky maľujem mandaly, mi ukázalo ďalšiu z relaxačných techník, ktorá môže pomôcť napríklad pri odbúraní stresu (celkom rýchla metóda, podotýkam) ale aj pri uvoľnení bolesti – fyzickej či psychickej. Nie som si zatiaľ celkom istá či aj úplnému vyliečeniu, ale uvoľneniu áno. V každom prípade, ide o individuálnu činnosť, takže každý môžete mať iné pocity, skúsenosti. Ja píšem o tých svojich.

Stále o sebe tvrdím, že neviem kresliť. Vo význame náhľadu na výtvarné umenie ako také. Ale napriek tomu pomocou aplikácií v tablete či počítača dokážem vytárať mandaly, kaleidoskopy, alebo si len tak čmárať. Veľmi rada som to robila vždy a uvedomte si, koľkokrát to robíte aj vy. Úplne neúmyselne a necielene a bez ladu a skladu (intuitívne) kreslíte ak sa nudíte, alebo s niekým telefonujete, alebo nad niečím rozmýšľate a neviete čo s tým... Podľa toho, aký „umelecký“ výtvor vám vyjde, by možno psychológovia vedeli na nás ušiť nejakú tú psychoanalýzu. Nám zatiaľ budú stačiť vlastné vysvetlenia. Kreslíte si srdiečka? Domčeky? Krúžky? Píšete dookola svoje meno? No, skúste tak trocha sledovať vlastné výtvory a zamyslieť sa nad tým, kam by vás to pri sebaskúmaní zaviedlo.

Poďme ale na prax. Najdôležitejšia vec je, a to teraz nemám úplne z vlastnej hlavy, len nás je viac, čo tak uvažujeme, dôležité je nasledovať inštinkt, ako hovorila pani prednášajúca – nasledujte impulz...

Cvičenie č. 1: (Je to cvičenie z videa, preparafrázované, čo si z neho pamätám, vizualizačná technika je v princípe tiež odtiaľ, len doplnená o moje slová  - predstavy.)

Sadnite si, pred seba si pripravte papier, pero, nohy položte na zem tak, aby neboli skrížené, zavrite oči na malú chvíľku relaxujte. Vizualizujte si, že vaše nohy sú korene rastliny, stromu, ktoré rastú dole do zeme, sú mohutné a rastú úplne až do stredu zeme, tam kde je horúca láva. Predstavte si, ako všetko negatívne čo vo vás je, sa presúva tými koreňmi až tam do srdca ohňa a spáli sa, negatívne myšlienky, pocity zhoria a transformujú sa na pozitívnu energiu, ktorá sa k vám po koreňoch vracia ako teplá láskavá vlna. Ďalej si vizualizujte, že na hlave máte korunku, bod, lievik, čo vám viac vyhovuje, ktorá smeruje hore k Univerzu a prijíma energiu odtiaľ. Prúdi k vám láskavá stieborno-zlatá energia, premiešava sa s tou z koreňov a vytvára vám v oblasti hrude veľmi príjemné pocity.

Keď už cítite, že prúdenie energií je z oboch strán plynulé, cirkulácia funguje, keď cítite ten IMPULZ, vezmite do ruky pero (ceruzku), oči majte stále zavreté a začnite kresliť. Nerozmýšľajte nad tým, čo. Jednoducho nechajte ruku, nech posúva pero po papieri ako ona chce. Možno len jedna prosba, aby ste kreslili na papier a nie mimo... Kreslite, čmárajte dovtedy, kým nemáte ďalší impulz, že stačí.

Potom otvorte oči a pozrite sa na svoju „avantgardu“. Nádhera, však? Možno tam budete mať kolieska, možno čiary, možno aj nejaké vzory či písmená... To si myslím že po častom cvičení a zdokonaľovaní by prišlo samé. Osobne zatiaľ nemám tieto ambície, ale čo človek vie?

Bola by som rada, keby ste pred čítaním ďalších riadkov toto cvičenie reálne vyskúšali. Je to preto, aby ste neboli podvedome ovplyvnení.

Ak si dobre pamätám, inštruktorka vysvetľovala, že väčšina ľudí kreslí kolieska, špirálky, niečo oblé a točiace sa, len málokedy sa objavia rovné a ostré čiary, ale môžu sa samozrejme.

Vysvetlenie: vraj taká ostrá a rovná čiara znamená niečo, čo nás ťaží, možno hnev, možno sklamanie, nespokojnosť. Kým to špirálové, kolieskové je prejavom momentálnej pohody.

Upozornenie - to teraz neznamená, že nemôžete nakresliť aj nejakú čiaru či čiary. Ak sa vám chce, tak kreslite čiary a hotovo. Nie každé už za nejakým cieľom kreslené obrázky musia byť len o oblých veciach. Videla som jeden obrázok niečo ako rovné polorovné čiary - skoro ako malé vlny v rieke a bol to obrázok na dobrý spánok. Vraj fungoval. Je to naozaj individuálne. 

Cvičenie č. 2:

Opäť si pripravíme papier a ceruzku (pero), krátko zrelaxujeme telo, myseľ a skúsime si spomenúť na to, čo nás najviac trápi, čo je pre nás ťažkým, čo chcete zo seba dostať von. Vizualizujte si ten negatívny pocit, zážitok a začnite kresliť. Kreslite dovtedy, kým sa vám chce, kým máte chuť a potrebu. Potom sa pokúste do tejto situácie vniesť pozitivitu. Vyslať tam lásku a zmeniť to negatívne na pozitívne tak, ako oheň v strede zeme. Stále kreslíte... kým nemáte pocit, že ste to zmenili na pozitívne alebo skrátka len, že už stačí...

Keď som tieto cvičenia robila podľa videa, tak môj prvý papier bola jedna obrovská machuľa špirálok a kruhov, nekonečných osmičiek. Pri kreslení negativity moja ruka kmitala ako šialená hore a dole a boli to len rovné čiary tam a späť, postupne to ustávalo a pri zasielaní pozitívnej energie som začala maľovať kolieska.

Intuitívne cvičenie – cvičenia – sú podľa mňa výbornou relaxačnou metódou, ako zo seba dostať niečo, čo nás ťaží. Skúšala som takto „vykresliť“ bolesť v pleci a tak trocha pomohlo. Nemôžem povedať čo pomohlo viac, lebo v tom čase som na boľavé plece skúšala aj inú techniku a tak neviem čo pomohlo naozaj. Možno kombinácia oboch. Všetko možné. Plece bolieť prestalo.

Samozrejme, toto boli cvičenia so zavretými očami, ale pokojne kreslíte s očami otvorenými. Len pri tom vypnite rozum. Nechajte nech si to samé čmára...

Experimentujte, buďte kreatívni...

Začala som si maľovať – intuitívne - ako by vyzeral môj anjel strážny, keby som ho nakreslila. Ako by vyzerala jeho energia. A dookola mi vychádzajú dva obrázky. Na jednom je energia - nekonečná osmička, ktorá sa zužuje a na druhom anjelské krídla s energiou smerujúcou do srdca.

Maľovala som si obrázky na zdravie, na skúšku a na kadečo... Len ja som tak trocha zmodernizovaná, čmáram si v tablete. Po prvé tým šetrím lesy, po druhé financie, neničím pastelky, po tretie, dajú sa cez tie kresliace aplikácie kadejaké efekty, čo tak trocha pomáha pri tom, že moja „avantgarda“ je taká fakt cool. Pre mňa. Lebo a to si skúste zapamätať, týmto obrázkom budete rozumieť len vy a dovolím si tvrdiť, že niekedy ani vy nie. Nemyslím to v zlom, ale keď tak sama pozerám na to, čo maľujem, kreslím, tak neviem, čo mi tým podvedomie chcelo povedať. Len možno to, že buď som v pohode alebo sa do nej dostať mám. Že je to niečo, čo ma upokojuje, cibrí moju kreativitu a často mi pri tom niečo napadne, čo potom stojí za to, aby som sa  nad tým zamyslela.

Napríklad som kreslila od buka do buka moju poslednú skúšku, z ktorej som síce strach nemala, ale akosi som pri danom profesorovi lepšiu známku ako B dostať nevedela. Napriek tomu, že ústne by som to „dala“. Len tie špeciálne testy... Tak som maľovala, čmárala, nemyslela vedome, nechala ruku, nech kreslí čo chce... Na „plátne“ vznikalo fakt zaujímavé dielo v zmysle farebnosti ale aj tvarov a dokonca som tam našla niekoľko obrovských písmen A. V tej chvíli som v hlave mala myšlienku, vizualizáciu, nazvite si to ako chcete, že ja to áčko nakoniec dám. A dala som. V úplnom kľude a pohode, bez nervov... Tak super. Asi sa skombinovalo všetko, od pozitívneho myslenia, mágie, kreslenia...

Viete, som presvedčená, naozaj hlboko presvedčená, že všetko okolo spirituality je niečo ako špirála. Že všetko so všetkým súvisí a aj tie techniky sa vzájomne dopĺňajú, podporujú, sú v akejsi kohézii, ktorú nie je možné rozdeliť. A ako postupujeme, vedomosti sa nabaľujú, podvedomie absorbuje a už len idete, nerozmýšľate, ide to samé...

Mimochodom. Našla som aj video z akéhosi seminára, kde viac žien sedelo za obrovským stolom a kreslili. Nemali zavreté oči. Kreslili ako na výtvarnej.  Na samom začiatku to boli možno len také čmáranice, ale neskôr sa to stávalo skoro umením. Beriem späť. To je umením. Všetko čo vytvoríme, nech už je na papieri len bodka alebo štyri križujúce sa čiary až po perfektne vykreslený vodopád či strom – to všetko je UMENIE. Pre nás určite. Nenechajte si vziať z tohto celého ten umelecký dojem. Nič nie je škaredé. Nič, ani tie machule, keď ste naštvaní a na papieri je výsledok akoby od dvojročného dieťaťa. Berme si od nich príklad. Pre nich to krásne je, pre nás je to krásne tiež.

Tak veľa šťastia na ceste intuitívneho kreslenia, ktoré vás možno dovedie niekam inam, ďalej, tam, o čom teraz ani netušíte... Nechajte sa viesť impulzom... Svojim vyšším JA, anjelmi, pocitmi, len nie rozumom. Tomu dajte dovolenku a uvidíte, čo sa bude diať... 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.
 


Posledné fotografieMessangerArchív

Kalendár
<< január >>
<< 2020 >>
Po Ut St Št Pia So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    


Štatistiky

Online: 11
Celkom: 624071
Mesiac: 22599
Deň: 672