Choď na obsah Choď na menu
 


Duch, strašidlo alebo len výplod fantázie?

 K ezoterike určite patria aj duchovia (berme to ako pracovný názov). Pretože ak existujú, neviem, ako by sme ich naozaj mali nazvať. 

Ale poďme po poriadku. Základ tvorí slovo DUCH. V latinčine je to spiritus, čo u mňa dosť evokuje spiritualitu. Takže DUCH je vlastne myšlienka, duchovno, ale možno aj nejaký prízrak. Takže význam slova DUCH je naozaj zaujímavý. Duch svätý, duch myšlienky, duch v byte a tak podobne.
Chcem sa však zaoberať významom duch ako prízrak, ako niečo nehmotné, čo nás možno straší, možno prekvapuje. Veríte v ich existenciu? 
Na internete je o duchoch kvantum informácii. Od tých celkom zaujímavých až po tie, pri ktorých sa neviem prestať smiať. Ich prítomnosť v našej realite vyvoláva rôznorodé reakcie. Od najväčších skeptikov až po najvystrašenejšie osoby. Nakoľko osobne som typ človeka, čo si vytvorí radšej vlastný názor, ale akceptujem všetko to okolo, aj na duchov mám vlastnú teóriu. 
Je vytvorená na základe poznatkov, ktoré som našla v rôznej literatúre, internete, keď som si to porovnala s mojim cítením a inými technikami a samozrejme, aj s osobnými skúsenosťami. Začnem asi tým, že podľa môjho názoru väčšina ľudí skôr uverí v ducha než v anjela. Čo je dosť zvláštne, pretože anjeli sú o láske. S nimi sa spája niečo dobré, niečo, čo nám môže pomôcť, kdežto s duchmi sa spájajú strašidelné historky a zaručené rady ako na nich, vyvolávanie a tak podobne. Tak prečo skôr uveríme v ducha než anjela? Zrejme preto, lebo nás viac vystraší... :o)
Osobne by som slovíčko verím u anjelov v mojom prípade vymenila za viem a k duchom priradila verím. Možno je to pre vás chaotické, ale pre mňa presné rozdelenie. Nepotrebujem veriť v anjelov. VIEM, že sú. A duchovia? VERÍM, že sú. Len ešte sa bránim celkom tú myšlienku prijať, tak zatiaľ len verím. Aj keď, aj keď... Myslím, že už dlho nepotrvá, aby som nepovedala, že VIEM...
Čo je to podľa vás duch? Strašidlo? Mŕtva duša? Obláčik hmly? Niečo nevysvetliteľné? No, je na vás, čomu uveríte či neuveríte, ktorý názor vás osloví. Predstavím vám ten môj, aj keď to neznamená, že o nejaký čas ho nedoplním, či neopravím. Všetko sa vyvíja, tak ak sa dozviem niečo nové, aj moje videnie sa rozšíri.
Verím, že okrem anjelov existujú aj iné nazvime to „entity“. Verím, že okrem dobra máme aj zlo a že určite nie všetko okolo nás je len chrumkavé. Vychádzam z faktu, že anjeli sú energia. Vlastne, všetko funguje na báze energií, vibrácii. Dosť dlho som si myslela, že duchovia sú vlastne mŕtvi ľudia. Niekto, kto umrel a jeho duša ostala ešte blúdiť na tejto matičke Zemi. Zbožňujem seriál Stratené duše, kde Melinda má dar a komunikuje s mŕtvymi, pomáha im prejsť na druhú stranu. Ten film ma neskutočne ovplyvnil. Mala som predstavu, že ak raz stretnem ducha, bude to človek z mäsa a kostí, pokecám s ním pri šálke čaju a pošlem ho s obrovskou láskou do svetla a so slzami v očiach budem mať zo seba fantastický pocit. Toľko k predstave. Realita tak nefunguje. Aspoň nie u mňa. Po istých poznatkoch som dospela k záveru, že tak ako s anjelmi funguje komunikácia u každého individuálne, tak aj s duchmi je to podobne. Niekto ich (možno) vidí, ďalší počuje a tretí vníma ich energiu. Teda, že duch je vlastne zbytková energia dajme tomu po niekom, kto umrel. Toto nemôžete uprieť, je dosť dôkazov aj o energii budov a podobne, všade zanechávame energiu. Ak si kúpite kamienok, očistíte ho, lebo sa naň nabalili energie predavač a ľudí, čo si ho ošahali. Toto je hádam jasné. Lenže, mnoho ľudí tvrdí, že ducha videli a mali strach, že ich niečo straší a tak podobne. Je to teda zlá energia? A ďalšie príbehy hovoria a o stretnutí s mŕtvymi príbuznými, ktoré sú v pohode. Kde je teda pravda? Sú dobrí a zlí duchovia? 
Nejaké vysvetlenie a doplnenie mojich vedomostí som nakoniec našla v knihe Anjeli v mojich vlasoch. Aj keď kniha ako taká je zameraná hlavne na existenciou anjelov a ich pomoc, dosť často je s nimi spojený aj duch mŕtveho človeka. Nemám dôvod autorke neveriť, no určite slepo neverím všetkému. Nech je ako chce, napísala v tej knihe niečo, čo ma naozaj UTVRDILO  v mojich názoroch a doplnilo o niečo nové. Sú dobrí a zlí duchovia. Sú duchovia s dušou a bez duše. Ešte to celkom neviem vysvetliť. A prečo aj? Nepochybujem o vašej inteligencii a nepotrebujete vodítka. Pochopíte aj sami. Nie všetko ide vysvetliť našim ľudským rozumom. 
Ak niekto zomrie, umrie jeho telesná schránka, duša ostáva a ide ďalej. Akými cestičkami, neviem, ale verím, že všetky duše sa raz  stretnú u Pána. Je to niečo na spôsob reinkarnácie. Učíme sa a putujeme. Možno niektoré náboženstvá budú tvrdiť, že po smrti nás čaká očistec a ľudia z toho majú paniku. Nejdem spochybňovať ich vieru. Ja verím, že peklo a očistenec máme teraz, nie potom. Čo zasejeme, to zožneme. Karma. 
Ale poďme po stopách duše. Odrazu je voľná. Ale je tu aj zbytková energia. A možno duša mŕveho ešte celkom neprijala fakt, že umrela a má niečo dokončiť, tak sa tu potuluje. A keď to pochopí, tak ide do toho seriálového svetla a odišla definitívne. 
No teórii je k tomu naozaj veľa, tak sa nedivte, keď vám ich tu predložím niekoľko. Ďalšou možnosťou je, že je možný návrat aj vtedy, ak už ste boli v svetle, ale ešte chcete niekoho ochrániť alebo mu pomôcť, alebo sami sebe niečo dlhujú. A tiež existuje teória, že niektorí duchovia ani nikam nejdú, je im tu skrátka dobre. 
A potom by mali byť „entity“, ktorým budeme hovoriť duchovia bez duše. Toto by malo byť (ak som to správne pochopila), niečo, čo je vytvorené. Vraj Satanom alebo aj ľuďmi pri hraní sa na vyvolávanie duchov. Nakoľko túto teóriu neviem ani vyvrátiť a ani potvrdiť, moja rada znie: Nezahrávajte sa s týmito silami. ISTO existujú a čo nevidíme, ešte neznamená, že nie je.
Osobne žiadneho ducha vyvolávať nebudem. Istota je guľomet. :o) Úplne mi stačí ten, čo mi v noci šuchoce po chodbe...

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.
 


Posledné fotografieMessangerArchív

Kalendár
<< máj >>
<< 2019 >>
Po Ut St Št Pia So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    


Štatistiky

Online: 12
Celkom: 461571
Mesiac: 17017
Deň: 795