Choď na obsah Choď na menu
 


Numerológia a Linda Goodman

 Odkedy som začala chodiť na strednú školu, prestala som mať matematiku rada. Niežeby som ju pred tým milovala, ale aspoň sme boli ako tak v rovnováhe. No či sa nám to páči alebo nie, matematika je vždy s nami, alebo rozmeňme si to na drobné, čísla. Ako sa to hovorí? Je to len súbor núl a jednotiek? Čísla na mikrovlnke, hodinách, dátumy dní, počet mincí, hodnota peňazí, čísla áut, počet strán, množstvo ingrediencií na varenie. Skrátka všade čísla, čísla a zas len čísla...

Koľko sa to numerológii už venujem? Hm, presne neviem, lebo záujem o ňu je dlhodobejší a nepravidelný, ale dajme tomu, že je to už druhým rokom tak intenzívnejšie. Krátka doba na to, aby som sa považovala za odborníka, dlhá, aby som povedala, že mi je absolútne nejasná. Čísla mi skratka učarovali.

Ako som písala v úvodnom článku, o numeológii je toľko literatúry, názorov, spôsobov, že je naozaj nemožné ovládať všetko a úprimne, načo by vám to bolo? Navyše, často zistíte, že toto „sedí“ a toto nie. Prečo?

Nedávno som si kúpila knihu Hviezdne znamenia od Lindy Goodman a v každom prípade ju odporúčam, pretože tam nájdete naozaj skoro všetko.

 

Dovolím si mierne odbočiť, aby sme si ujasnili istú vec. Ak si kúpite nejakú literatúru, prípadne ak vám napíšem, že toto alebo ono je fajn, neznamená to, že je to 100 % pravda na večné veky a nikdy inak. V prvom rade si uvedomte, že knihy treba čítať preto, aby nás obohatili, nútili rozmýšľať a hľadať vlastnú cestu. Ani moje názory nemusia korešpondovať s tými vašimi, pretože ja som ja a vy ste vy. Osobne rada čítam, hlavne to, čo ma zaujíma, ale VŽDY si z toho urobím vlastný názor, neprijímam automaticky VŠETKO. Sú oblasti, ktoré ma niečo naučia a posunú vpred, ďalšie, ktoré ma oslovia a začlením ich, potom veci, nad ktorými sa pousmejem, prípadne vyslovene nesúhlasím. Ale je to môj názor, môj pohľad a moje cítenie. Píšem to hlavne preto, lebo istá osoba, ktorá sa ezoterike venuje už niekoľko rokov (podľa môjho názoru nenašla rovnováhu a jej smerovanie bolo poznamenané extrémami), naposledy zahlásila, že po prečítaní dvoch knižiek môže všetky ostatné vyhodiť a že pravdivé je len to, čo je v tých posledných dvoch. Noooo, na môj vkus dosť silné vyhlásenie. Ale budiž, jej názor, akurát absolútne odlišný od toho môjho... Mierne (dosť) prerastajúci cez hlavu.

 

Návrat k Linde. V Hviezdnych znameniach som našla numerológiu odvodenú od Chaldejcov (ak som to správne pochopila) a so základmi Kabaly. Pri kabale sa mierne pristavím. Je to fascinujúca vec. Narážam na ňu v poslednom čase často. Je zakomponovaná v tarote snov, no úprimne, dovolím si vysloviť osobný názor, že KABALU v skutočnosti nepochopil nikto. Je veľa druhov, veľa vysvetlení, ale pre mňa je to svojim spôsobom výborné, je to premenlivé, súčasne konštantné, zaujímavé a prispôsobivé.

Linda použila jednu krásnu myšlienku. Písala o tom, že možno vznik sveta je uprostred medzi Darwinom a Bibliou, že vlastne všetci si len spomínane... A keď sa otvoríme svojmu vnútru, spomenieme si na to, čo sme dávno vedeli... Neviem, či to je alebo nie je pravda, je to len teória, ale mne sa páči. Vlastne som niečo podobné zažila, takže jej vysvetlenie len podporilo to, čo som už vedela. A preto pri učení je dôležité dať žiakom len vodítka, pomôcť, nasmerovať, ale na zvyšok si musí spomenúť sám... Táto myšlienka ma NESKUTOČNE oslovila. Páči sa mi, pre mňa je to hlboká múdrosť.

V tomto kontexte by som asi vedela vysvetliť, prečo sa mi to páči a to nie, prečo ma to oslovilo a iné ma nechalo chladnou.

V numerológii som už prečítala veľa kníh, veľa návodov, spôsobov výpočtu a tak podobne. Vyskúšala som si to na sebe a buď založila ad acta alebo uznala, že to má niečo do seba. Najviac ma oslovili len traja autori. Alebo tri metódy, ktoré síce nie sú totožné, aj ich výpočet je iný, ale pre mňa sú to tie najlepšie metódy, lebo ma oslovili a „našla“ som sa v nich. Prvým je Koleso čísel, aj keď to používam málo, no akosi viem, kedy sa mám na neho obrátiť. Potom je to Duchovná numerológia od Lívie, aj keď aj tam je pár vecí, s ktorými celkom nesúhlasím, ale na 90 % to pre mňa smerodatné je. A posledná je numerológia podľa Lindy. No a toto je tak premakané, že neviem, či je numerológia tak zložitá, že je jednoduchá, alebo je tak jednoduchá, až je zložitá. Čím viac sa v nej vŕtam, tým viac nachádzam veci, ktoré sa učím, nové a nové. A viete, čo je na tom najlepšie? Ak má Linda pravdu a ja som si „spomenula“, tak ma napadajú také veci a výpočty, ktoré som nikdy nečítala, nevidela a predsa nejako vnútorne viem, že by to mohlo byť ONO... Testujem to na sebe a svojich najbližších, ktorí mi to vedia potvrdiť alebo otrieskať o hlavu.

Prichádzam na zaujímavé kombinácie, prepojenia s Tarotom (tarot a numerológia boli vždy prepojené, to hádam nespochybní nik), na rôzne možnosti a je to pre mňa úžasný hlavolam. Alebo niečo ako puzzle. Skladám, skladám, ukazuje sa obraz, vidím krásu, teším sa, ako to bude vyzerať, keď to bude hotové, trápim sa, ktorý kúsok patrí ku ktorému. A keď sa ráno zobudím, zistím, že „niekto“ dosypal ďalšie kúsky skladačky a že ten obraz je stále väčší a širší a ja vidím viac...

Momentálne mám z toho trocha väčšiu hlavu, lebo Linda popísala numerológiu s astrológiou tak, že som s prepáčením sadla na riť. To, že spolu súvisia, je v pohode, ale to, čo všetko som o tom netušila, bolo pre mňa veľmi interesantné čítanie a navyše, aspoň som to pochopila. Len to dostať do krvi a skombinovať s tým, ako to vnútorne cítim ja. Nie so všetkým súhlasím aj u Lindy. Nemôžem za to, som samostatne mysliaca osoba. Ale nespochybňujem ani jedno jediné písmenko AKÉHOKOĽVEK autora. Keď to tak cítil, tak to tak napísal. Pre neho to je pravda a to je dôležité. Nesúhlasiť s niečím neznamená odsúdiť to. Koniec koncov, nemôžeme vedieť, kam nás naše učenie v živote ešte zaveje.

Pomocou čísle si dokážete zistiť celkom slušnú kôpku informácii. Aby sme dodržali ochranu slobodnej voľby, bavme sa o sebe. Osobnosť, nadania, dary, negatíva, veci, na čom treba popracovať, čo nás ovplyvňuje, čo nám vadí, kam by sme mali ísť, čomu sa vieme vyhnúť a čomu nie, čo sa zmeniť dá a prečo ma bolia kríže. (Čuduj sa svete, aj to som zistila v číslach.) To je len zlomok... Cestou ráno do práce ma napadla ďalšia možnosť kombinácie a keď som to vyskúšala (spočítať pár čísel dokážem aj pri chôdzi), zasmiala som sa. V prvom rade preto, lebo mi to „sadlo“ a po druhé preto, lebo sa mi to veľmi páčilo. Už sa len tomu venovať poriadne a nie okrajovo, no ale aj to má svoj čas. Zatiaľ tak, ako stíham a ako mi to vyhovuje, veď za numerologičku sa nepovažujem a určite nechem kecať do remesla profíkom.

Mimochodom, hovorí vám niečo meno Zlatica Mokráňová? Našla som ju na internete, prečítala od nej pár článkov a je veľmi veľmi sympatická. Jej názory u mňa majú veľmi veľkú váhu. Na jednej stránke som s ňou našla rozhovor ohľadom numerológie a veľa som pri tom naučila. Nakoľko uvádzam zdroj, dovolím si odcitovať istú pasáž:

„Čísla mali odpradávna svoj magický význam. Boli dôležité všade tam, kde existovala civilizácia, náboženstvo, umenie a veda. Veď po prvý krát sa písomný znak pre číslo zjavuje v sedemtisíc rokov starých záznamoch sumerského pisára. Aj tá najrannejšia civilizácia, akú len poznáme, mala určité čísla, ktorým pripisovala dôležitosť. Či už Číňania, Chaldejci, Indovia, Gréci alebo Rimania. Preto aj dejiny numerológie spadajú do predhistorickej doby. Starí Egypťania dosiahli v tejto oblasti vysokú mieru poznania.

 

Za jedného zo zakladateľov náuky o symbolickom význame čísel - numerológie je považovaný Pytagoras. Známeho filozofa a matematika, žijúceho pred 2500 rokmi, fascinovali hviezdy a vzťahy medzi číslami. Známy je predovšetkým svojou vetou o stranách pravouhlého trojuholníka, ale menej známe je, že založil ezoterickú školu, kde svoje učenie odovzdával starostlivo vyberaným študentom. Pytagoras sa pokúsil vystihnúť harmóniu sveta, jeho symetriu a úmernosť pomocou číselných vzťahov. Číslo sa preňho stalo základom všetkého. Pytagorovci, podobne ako starí Číňania, nerozlišovali medzi numerológiou a matematikou.

Z Pytagorovej školy o číslach vychádza aj slovo vibrácia. Objavil číselnú zákonitosť pri hudbe, kde zvuk strún znie harmonicky, keď sú závažia, ktoré napínajú struny v celočíselných pomeroch. Teda čísla determinujú hudobnú harmóniu a každé číslo ma tým svoju vibráciu, teda chvenie. Každé číslo má od jeden po deväť svoje špecifické vlastnosti. V numerológii podľa Pytagora nepárne čísla sú mužské, aktívne a tvorivé, párne čísla sú ženské, pasívne a receptívne. Pytagorova charakteristika týchto vlastností významne ovplyvňuje aj súčasnú numerológiu.

Židia využívali mystický význam čísel ako súčasť tajného učenia - kabaly. V západnej Európe v 16. a 17. storočí hermetickí filozofi študovali a prakticky sa zaoberali astrológiou, alchýmiou, mágiou a mystickým významom čísel. Možno ich považovať za kresťanský ekvivalent kabalistov. No až v 19. a začiatkom 20. storočia sa numerológia stala opäť čímsi viac než iba zábavnou spoločenskou hrou a napokon jej predmet bol sformulovaný vedecky.“

Čo poviete? Však je to zaujímavé a fascinujúce? Keby mi niekedy boli v škole povedali, že Pytagoras mal k ezoterike blízko, asi by ma matematika bavila podstatne viac...  V určitých uhloch pohľadu, samozrejme.

A týmto by som to ukončila.

Ak vás čísla fascinujú, hrajte sa s nimi, skúšajte, zabávajte sa a nechajte sa unášať ich múdrosťou. V prvom rade však počúvajte seba, vy ste tým lakmusovým papierikom, len my máme možnosť si spomenúť, nik to za nás neurobí... Môže nás k tomu len priviesť.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.
 


Posledné fotografieMessangerArchív

Kalendár
<< máj >>
<< 2019 >>
Po Ut St Št Pia So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    


Štatistiky

Online: 12
Celkom: 463118
Mesiac: 17784
Deň: 755