Choď na obsah Choď na menu
 


Keltský kríž

 

keltkriz.jpg

Prvýkrát som na neho natrafila v Mýtickom tarote. V podstate Mýtický sa venoval len tomuto výkladu. Mne sa celkom zapáčil a doteraz ho veľmi rada aj prakticky vykladám. Ako jeden z mála. Zistila som, že keltský kríž v závislosti od autora knihy sa líši. V postavení kariet či dokonca aj ich počtu. Nakoľko som si zvykla na tento, aj obrázok máte podľa Mýtického tarotu. Videla som ale napríklad prehodenú päťku so šestkou, prípadne jednotka mala úplne iný význam, nazvala by som to niečo ako nultá karta, v dračom tarote autorka odporúča keltský kríž až na trinásť kariet. V ďalšej knihe som našla síce rovnaké vyloženie kariet, no s celkom iným výkladovým významom, teda im bola priradená iná pozícia. Nuž, ak berieme do úvahy fakt, že je len na kartárovi, ako si vyloží karty, je na vás, čo vám sadne, ako si to prispôsobíte, či aký postup a výklad si vymyslíte.

Ale v tomto našom prípade sa budeme venovať Keltskému krížu, ktorý používam ja.

Keltský kríž sa používa na rôznorodé situácie. Môžete ho použiť na všeobecné či špecifické otázky, dozviete sa niečo z minulosti, budúcnosti, prípadne vám prinesie len pohľad na život. Ak nemám konkrétnu otázku, tento spôsob je pre mňa ideálny, lebo sa len jednoducho opýtam, čo má čaká na najbližšie tri mesiace, prípadne čo mi chce keltský kríž odkázať.

Karta s číslom 1 je signifikátorom, karta, ktorá do tejto pozície príde hovorí o aktuálnej pozícii pýtajúceho sa, o jeho vnútornom svete a vonkajších okolnostiach.

Karta s číslom 2 je krížiacou kartou a opisuje dianie ako vo vnútri, tak aj vo vonkajšom svete. Poukazuje na to, čo v tomto okamžiku u neho vyvoláva konflikt, prípadne nejaké to obmedzenie. Na tejto pozícii nájdeme korene a povahu problému, ktorý pýtajúceho sa ťaží, čo mu skrižuje plány. Neznamená to ale, že karta v tejto polohe má len negatívny význam. Je to len popis okolností, ktoré bránia naplno rozvinúť energiu z čísla jedna, či vyvoláva pocit podráždenia. Pri nej zistíme, čo  stojí v ceste pohnúť sa dopredu.

Karta s číslom 3 je korunná karta. Hovorí o tom, čo je zrejmé navonok, o atmosfére a okolnostiach, ktoré pôsobia najviditeľnejšie. Teda je to pozícia, ktorá popisuje to, čo je pre okolie zrejmé, veci ako sa javia. Sami dobre vieme, že niekedy zdanie klame. Trojka nejde do hĺbky, naopak ukazuje len povrch.

Karta s číslom 4 je koreňová, teda ona popisuje jadro problému. Možno vás napadlo, že toto sme už mali pri dvojke. Mňa tiež, ale ono to nie je celkom to isté. Krížiaca karta v nás vyvoláva pocit obmedzenia, niečo kríži, ale nemusí to byť nutne ten najhlavnejší problém. Niekedy sami nevidíme to, čo máme rovno pod nosom, či hlboko v nás. A o tomto je štvorka. Odhaľuje naše tendencie, sklony, inštinkty, ktoré nás na danom úseku života nútia smerovať určitým spôsobom. Štvorkou odhaľujeme to najhlbšie v nás a často tam nájdeme veľmi zaujímavé zistenia, o ktorých by sme najradšej nevedeli, prípadne sme nemali potuchy, prečo niečo robíme. Stáva sa, že táto karta spôsobuje nechuť a pocit, že to nie je pravda.

Karta číslo 5 poukazuje na vplyv minulosti. Hovorí o niečom, čo bolo v minulosti pre pýtajúceho sa veľmi dôležité, no čo už dosiahlo svoj vrchol, teda vplyv slabne. Ukáže nám veci, na ktorých nám v minulosti veľmi záležalo, prípadne sme na nich príliš lipli, no už ich nepotrebujeme. Je to aj akýmsi vodítkom k tomu, aby sme si uvedomili, že všetko, či vnútorné alebo vonkajšie je pominuteľné alebo vyvíjajúce sa, teda je čas sa toho pustiť a uzavrieť určitú kapitolu.

Karta s číslom 6 hovorí o vplyvoch budúcnosti. Ide ale o veľmi blízku budúcnosť a ak sa pýtame špecificky, tak poukazuje na to, čo danú problematiku v najbližšom čase môže ovplyvniť.

Karta číslo 7 opisuje momentálny stav alebo pozíciu pýtajúceho sa. Je to niečo ako predĺženie čísla jedna, ale už posunuté do blízkej budúcnosti. Karta opisuje prístup klienta, ktorý sa čoskoro prejaví alebo stav, v ktorom sa veľmi skoro ocitne. Podobne ako signifikátor, aj táto karta opisuje jeho túžby, postoje, presvedčenia. Upozorňuje aj na to, čomu je potrebné venovať viac pozornosti.

Karta s číslom 8 je o názoroch okolia. Ide teda o našu najbližšiu rodinu, príbuzných, známych, priateľov, o ich predstave, ktorú si vytvorili o danej situácii (ak sa bavíme o nejakom konkrétnom príklade), prípadne o tom, ako vnímajú pýtajúceho sa v jeho pozícii voči problému či prečo sa nachádza tam, kde je. Dá sa tu zistiť aj to, ako sa vôbec okolie postaví k danej situácii. Súčasne je to aj obraz, čo sme urobili, čo sme vyslali do okolia, že nás ono vníma tak, ako sa ukazuje. Napríklad často sa stáva, že ak máme nejaký problém, sme smutní a nešťastní, nenašli sme u svojich najbližších pochopenie, či dostatok súcitu, ktorý potrebujeme. Osmička prezradí, prečo je to tak. Ukáže, čo nevedomky vysielame a ako pôsobíme na ostatných či už ako osoba alebo ako náš charakter či vôľa riešiť daný problém.

Karta s číslom 9 je súčasne našimi nádejami a obavami. V jednej karte nájdeme to, čo by sme chceli ale aj to, čoho sa bojíme. Je to v jednej karte z jednoduchého dôvodu. Nič nie je dobré či zlé, aj človek má svoje pozitívne či negatívne stránky. V jednom.

Karta s číslom 10 popisuje konečný výsledok. Neznamená to definitívny koniec, ale nejaké prirodzené vyústenie danej situácie niekam, po čom začne niečo nové. Približný časový horizont by mal byť pol roka, ale osobne mám pocit, že skôr tri mesiace. No aj to si môžete upraviť podľa seba.

Keltský kríž považujem za jeden z najlepších výkladov, no nemal by sa používať na každodenné vykladanie, predsa len hovorí o nejakom tom dlhšom časovom úseku, teda len si zbytočne zamotáme hlavu.

 

Náhľad fotografií zo zložky Výklady kariet - návrhy

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.
 


Posledné fotografieFacebook

MessangerArchív

Kalendár
<< január >>
<< 2019 >>
Po Ut St Št Pia So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      


Štatistiky

Online: 6
Celkom: 392664
Mesiac: 13491
Deň: 454