Choď na obsah Choď na menu
 


Spravodlivosť

 

spravodlivost_0.jpg

Spravodlivosť vo mne vyvoláva myšlienku na karmu. Je jednou zo štyroch základných cností. Ďalšími sú Miernosť, Sila a Pustovník. Na mýtickom tarote je na danej karte zobrazená Athéna, bohyňa múdrosti. Je známa tým, že svoje vojny viedla spravodlivo, s umom, nie pre vojnu samotnú, ale len ako nevyhnutný posledný prostriedok riešenia.

Môžeme preto kartu Spravodlivosť v archetype voči Athéne považovať za ľudskú spôsobilosť k racionálnemu uvažovaniu, k objektivite a úsudku bez emócii. Je to karta, ktorej sa hovorí aj kartou lekcie (okrem ďalších troch).

Spravodlivosť býva často zobrazovaná s mečom, váhami (alebo niečím podobným, vždy záleží od maliara). V symbolike meč znamená mužskú energiu, váhy zasa ženský princíp. Inými slovami, vo vzájomnom vzťahu je to rovnováha mužského a ženského. Meč dokáže preťať predsudky a racionálne uvažovať, váhy ponúkajú vyvážené perspektívy.

Ak si vytiahnete túto kartu, berte to ako otázku, či dokážete byť čestní, úprimní sami k sebe, či dokážeme prijať situáciu taká, aká je. Núti nás uvedomiť si, že za mnoho vecí v našom živote si môžeme sami a nie je dobré hľadať vinníka inde.

Výklad: V rámci výkladu Spravodlivosť znamená, že ak chcete danú situáciu riešiť čestne a spravodlivo, musíte najskôr začať racionálne uvažovať. Zbaviť sa predsudkov, súdov. Mali by ste veci zvažovať objektívne a uvedomiť si, akú úlohu v celom probléme zohrávate. Je čas na riešenia, neznamená to ale, že všetko musí dopadnú najlepšie a vo váš prospech. V prípade, že situácia bude ukončená inak, berte do úvahy, že ide len o spravodlivosť a takto malo byť. Meč Athény nie je vždy len dobrým pomocníkom, občas skrátka býva príliš mrazivý...

 

 
 


Posledné fotografieFacebook

MessangerArchív

Kalendár
<< október >>
<< 2018 >>
Po Ut St Št Pia So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        


Štatistiky

Online: 8
Celkom: 355856
Mesiac: 10947
Deň: 448