Choď na obsah Choď na menu
 


Tarot - bližšie

  

Tarot sa skladá zo 78 kariet, pričom 22 tvoria Veľkú arkánu (alebo veľké arkána) a 56 Malú arkánu (malé arkána).

 

Veľké arkána

Sú srdcom celého tarotu. Symbolizujú veľmi silné archetypy ľudí, cnosti, duchovný status a iné okolnosti. Predstavujú fyzickú, intelektuálnu, emocionálnu a duchovnú úroveň ľudského života. Ilustrujú silné aj slabé stránky osobnosti, ale aj tie najtemnejšie povahové vlastnosti.

Zachytávajú obrazy vypovedajúce o ceste ľudskej duše a stupňa jeho vývoja. Dá sa povedať, že je to cesta, ktorá v našom vnútri má veľa spoločného aj so životnou púťou vonkajšou, od chvíle, keď sme sa narodili. Prejdeme detstvom s vplyvom rodičov, dospievaním s romantickými vzplanutiami, bolestivými konfliktami či rebelantstvom. Nasleduje dospelosť a naše osvedčenie sa ako človeka. Prechádzame krízami, prekážkami, vierou či beznádejou, ale hlavne veríme, že cieľ ktorý máme, je správny. Všetko v našom živote má svoj začiatok aj koniec. A tak je to aj vo veľkej arkáne, ktorá hovorí o tej ceste ale našej duše.

Začína sa púťou Blázna, prvou kartou. Človek vo vnútri nasleduje blázna a symbolizuje naše vynorenie sa z temnoty, ako keď sa dieťa narodí a bez strachu sa vydá do neznáma. Postupujeme rôznymi skúsenosťami a vytvárame si základy. A tak stretávame cestou Mága, Cisárovnú, Cisára... S konfliktami môžeme porovnať Zamilovaných, Voz, skúšky zas symbolizujú Spravodlivosť, Miernosť, Sila... Takto by sme mohli pokračovať až po poslednú kartu. Od počiatku po rôzne vášne, pokušenia, straty a smútok, cez poznanie, že BOH, to sme vlastne my, až po nádej či víťazstvo nad temnotou.

A tak to ide stále dookola. Akonáhle ukončíme v našom živote jednu etapu, blázon v nás sa vydáva opäť na cestu... Nie je v ľudských silách zmeniť kolobeh života, či už vnútorný alebo vonkajší. Môžeme si ho ale riadiť podľa svojho svedomia...

 

Malé arkána

Pokojne ich môžeme nazvať aj štyrmi kartovými farbami tarotu. Sú symbolizované pohármi, palicami, mečmi a mincami. Popisujú prostredníctvom obrazov rôznorodé skúsenosti v štyroch životných sférach. Podobne ako štyri živly, ktoré staroveká grécka filozofia považovala za stavebné kamene všetkého zjavného a duchovného, tiež kartové farby tarotu zahŕňajú každý aspekt životných skúseností človeka. Dvadsať dva kariet veľkej arkány odkrýva podrobnosti archetypálnej cesty človeka, so zvláštnym dôrazom na psychologicko – duchovné súvislosti. Každá z kartových farieb malej arkány sa sústreďuje na špecifickú úroveň nazerania či prežívania tejto všetko zahrňujúcej cesty a podrobne ju skúma na rôznych stupňoch vývoja.

 

Každá farba malých arkán je rozdelená do dvoch skupín. Na karty označené číslami, od esa po desiatku a karty kráľovské, ktoré sú štyri. Eso až desiatka každej farby popisujú životné skúsenosti všedného dňa – jednotlivé údalosti, kontakt a jednanie s inými ľuďmi. Ku kráľovským kartám patria páža, rytier, kráľovná a kráľ. Na rozdiel od desiatky sa nezaoberajú skúsenosťami a udalosťami, ale stelesňujú ľudské charakterové typy, prípadne štruktúru jednotlivých sfér existencie. Napriek tomu, že to vyzerá o nadradenosti či postupnosti, nie je to tak. V skutočnosti sú všetky dôležité. Líšia sa jedine tým, že popisujú rôzny stupeň ovládanie vnútorných skutočností, ktoré sa potom prejavujú v tom, ako sa človek dokáže suverénne pohybovať nielen vo vnútornom, ale aj vo vonkajšom, reálnom svete a ako sa dokáže vysporiadať s jeho zákonitosťami.

 

Páža symbolizuje dosiaľ nesmelé prejavy nových rodiacich sa kvalít danej farby. Je nejakou surovou, nekultivovanou látkou, či zárodkom, ktorá je pre svoju nerozvinutosť veľmi krehká. Aby sa mohla rozvíjať, potrebuje starostlivosť a ochranu.

 

Rytier predstavuje fázu dospievania plnú výbušnej sily a energie. Duch v znamení rytiera sa vyznačuje mladistvou sviežosťou, napĺňajú ho mnohé otázky a je zaujatý hľadaním a nachádzaním. Túži objavovať oblasť, jeho symbol nosí a experimentovať v nej.

 

Kráľovná všetkých farieb je stelesnením stálosti a vycibrenej kvality daného symbolu. Ostáva stále otvorená voči ďalšiemu pôsobeniu. Tu sa už energiou neplytvá, ani nie je smerovaná impulzívne, ako u predchádzajúcich kariet. Cieľ je jasnejší, energia sa koncentruje, hospodári sa s ňou vedome a zhromažďuje sa, aby mohla byť s mocným účinkom vyslaná k cieľu. Vo svete kráľovny dochádza k formovaniu vyšších hodnôt symbolizovaných farbou.

 

 

Kráľ zosobňuje dynamické, extrovertné a vodcovské kvality definované symbolmi. Prostredníctvom kráľa je energia využívaná k budovaniu konkrétnych hmotných štruktúr a k sebarealizácii vo vnútornom svete.

 Kráľovské karty nepredstavujú vyslovene vlastnosti určené mužom či ženám. V každom z nás sa nachádza mužský či ženský aspekt osobnosti. Tieto karty majú svoju zvláštnosť. Znázorňujú nielen vnútorné skúsenosti človeka, ale sú zároveň aj stelesnením skutočných osôb. Povedzme, že ak sa v našom vnútri zrodí určitý aspekt do štádia, v ktorom má byť podrobený vývoju, potom sa s ním stretneme aj vo vonkajšom svete. Psychológia tomu hovorí synchronicita. Keď v našom živote nastane etapa vývoja, ktorej úlohou je posilniť či ustanoviť v nás niektoré kvality, často sa v našom živote objaví človek, ktorý na naše vnútro bude pôsobiť ako katalyzátor a pomôže nám, aby sme sa o sebe dozvedeli viac. Mnoho vzťahov je nadviazaných práve preto, že ich predstaviteľ, náš aktuálny partner, stelesňuje určitý princíp či aspekt, ktorý máme za úlohu vo svojom vnútri objaviť.

 
 


Posledné fotografieMessangerArchív

Kalendár
<< máj >>
<< 2019 >>
Po Ut St Št Pia So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    


Štatistiky

Online: 11
Celkom: 463118
Mesiac: 17784
Deň: 754